Aabybro

Årets Bjessing er kåret

(Foto: Fra venstre Martin Knudsen Biersted IF. Ole Fredegod, Biersted Borgerforening. Prisvinderen. Finn Hansen, Spar Nord og Henrik Skøtt, landsbyrådet.)
Årets Bjessing 2021 blev i dag, søndag 13. juni, overrasket i sit hjem, da prisen skulle uddeles af Finn Hansen, Spar Nord.
Og det er Flemming Steen Thagaard, som er Årets Bjessing 2021. 
Han er indstillet af prisen af byens foreninger med følgende begrundelse:

Flemming Steen Thagaard er om nogen en ildsjæl i Biersted. Han favner bredt og koncentrerer sig ikke “kun” om et område, når han er frivillig i byen.
Flemming har gjort sin indflydelse gældende på utrolig mange områder:

  • Han er kasserer i Biersted Landsbyråd, hvor har bla. har været med til at få gennemført etableringen af naturlegepladsen i kilen, samt den kommende motionssti samme sted. Derudover har han også været med til at søge fonde, så der i læbæltet mellem fodboldbanerne og skolen nu bliver lavet en motorikbane til glæde og gavn for både skolebørn og idrætsudøvere i Biersted.
  • Han er leder i FDF.
  • Mangeårig håndboldtræner i Biersted IF, hvor han pt. træner klubbens U8 hold.
  • En del af styregruppen der til sidst lykkedes med at få en Dagli brugs til byen, og han har været med i brugsens bestyrelse. 
  • Han er en del af gruppen ‘Liv i by og skole’. 
  • Han står for byens kalender og hjemmeside, samt info-tavlen i Brugsen og i hallen.
  • Han har lavet foldere, der fortæller om Biersteds herligheder og som nu ligger hos egnens ejendomsmæglere. 
  • Han har generelt arbejdet for at sprede positive historier om vores by og er gået forrest i bosætningskampagnen for Biersted. Det er ikke mindst pga. Flemming, at vi nu har flere attraktive grunde i byen til nybyggere.
  • Sidst men ikke mindst er han med i styregruppen omkring etableringen af den nye sansemotoriske multihal i Biersted. 

Flemming har fået og får mange ting til at ske. Kendetegnende for Flemming er, at det ofte er uselviske initiativer som rigtig mange børn og voksne i Biersted opnår stor glæde ved. Kendetegnende er også, at Flemming lykkedes med sine projekter med sit venlige, rolige og kloge væsen. Flemming glædes, når han kan glæde andre.

Det plejer at være søndag klokken 14 under Mosefesten, at Finn Bo Hansen på scenen i teltet fortæller en begrundelse for, hvem der skal kåres som Årets Bjessing, men ligesom sidste år blev det altså et besøg hos en overrasket Bjessing.

Læs om fantastiske oplevelser og events