Brovst

Boksning slog tvillinger i den rigtige retning

Som 10-årige røg tvillingerne Magnus og Jonas Uthsen Holm Jakobsen ustandseligt i slagsmål med hinanden. De tog på – for meget – og havde ikke mange venner.
I dag er Magnus og Jonas i topform og har flere mesterskaber bag sig i boksning. Der med på landsholdet og forfølger drømmen om at komme til OL i 2024.
Pandrup Bokseklub ændrede nemlig tilværelsen for Magnus og Jonas, der bor på Tranum Enge med forældrene, Sanne og Lars.
Nedenfor fortæller Magnus og Jonas samt deres far om drengenes udvikling.

Spil og slagsmål
De fleste forældre ved, hvordan det kan være at have en søn med spilopper i, men her var der altså to af den ret så livlige slags.
De sloges mere og mere, men blev altid hurtigt gode venner igen, og fritiden blev brugt på diverse spil på pc og andre spillekonsoller.
Derfor gik vægten for hurtigt op ad set i forhold til alderen.
– Som forældre gik det selvfølgelig os en del på. Vi havde naturligvis gjort vores tanker om, hvordan det kunne ændres, fortæller Lars Jakobsen.
Men alligevel kom hjælpen uventet en dag, da Lars endnu en gang måtte skille de 10-årige drenge ad i et slagsmål med knyttede næver.
– Efterhånden sloges de ikke bare for sjov. I skolen havde de heller ikke altid kunnet styre sig, og de havde det heller ikke altid lige nemt og var ofte i konflikter og slagsmål. Koncentrationen om det de skulle i skolen, var heller ikke altid udpræget stor, fortæller Lars Jakobsen.
–  Efter jeg havde skilt dem ad denne gang, kom det ud af det blå til mig, at hvis de ikke kunne lære at opføre sig ordentligt og lade være med at slås med hinanden, så kunne de komme til boksning og bruge kræfterne der.
– Til min store overraskelse stod de to poder der og sagde, at det kunne de da måske godt tænke sig at prøve.

En rigtig hård tid
Efter endnu et slagsmål tog Lars Jakobsen fat i Pandrup Bokseklub.
– Jeg kontaktede per mail den daværende formand for Pandrup BK, Kim Aarestrup, og satte ham ind i situationen. De var velkomne førstkommende tirsdag til træning.
Og så var Magnus og Jonas i gang med boksning.
– Dengang dyrkede vi ikke nogen former for motion, og det kunne man godt begynde at se. Vi var nogle af de største i vores klasse, og det gav nogle ulemper. Vi var ikke særlige populære og havde heller ikke særligt mange venner. Vores forældre havde det skidt med, at vi blev ved med at blive større. De følte, at det var deres skyld. Det var en rigtig hård tid, og det er helt vildt at tænke på, hvor meget et vægttab kan vende op og ned på ens hverdag, fortæller tvillingerne.

Med til julestævnet
Efter at have trænet nogle gange, tog faren dem med til det årlige julestævne i DGI Huset i Aabybro.
– Det var lige noget for drengene, og jeg tror, det var der, de fik øje på mulighederne indenfor sporten. De ville bestemt også stå i samme ring en dag, fortæller han.
– Vi var sammen med vores far og sad på første række. Det var virkelig fedt, og vi kan huske, at det var vores store drøm at stå oppe i den ring foran et stort publikum. Der var et eller andet ved boksning, som vi virkelig blev grebet af, supplerer drengene.

Hårdt arbejde betaler sig
Efter noget tid til boksning gik det også nedad med vægten, og det var også et af målene.
– Vi har tabt os mellem 17-19 kg, og da vi startede i bokseklubben, var det udelukkende, fordi vi ville tabe os. Ingen havde nogensinde forestillet sig, at vi ville opnå så meget, som vi har nu. Selvom vi ikke troede på, at vi ville opnå noget med sporten, så arbejdede vi alligevel hårdt hver dag, fordi det var vores helt store drøm. Lige meget hvad man ønsker at opnå, så betaler hårdt arbejde sig altid i sidste ende.

Stive som et bræt
I starten var der ingen, der regnede med, at tvillingerne skulle blive til noget inden for boksningen. De var stive som et bræt, men de gik til den hver gang til træning, og lidt efter lidt kom det.
– Jeg kan huske, da de skulle til deres første diplomkamp. Landstræner Thomas Kyø havde sin daglige gang i klubben, og det var før, han blev landstræner. Han sagde, at dem kunne klubben lige så godt lade være med at bruge for meget tid på. Formodentlig ville de i en af de første kampe få nogen på nakken og ad den vej droppe sporten igen, fortæller Lars Jakobsen.
Sådan gik det nu ikke. De kunne godt tage de klø, der kom, og gik endnu mere til den til træning.
– Det sjove er, at Thomas Kyø i dag bruger de to som et lysende eksempel og fortæller i klubberne landet over, at de ikke må opgive nogen på forhånd, fortæller Lars Jakobsen.

Går godt i skolen
Det hårde arbejde i træningslokalet betyder, at tvillingerne er blevet yderst målrettede også uden for bokseringen, og det har i den grad har smittet af på skolegangen, hvor de nu får topkarakterer.
Med det enormt gode kammeratskab i bokseklubben og inden for boksesporten generelt, blomstrede Magnus og Jonas op med en personlighed, som alle synes om.
– Vi har fået en masse gode venskaber efter at have startet til boksning. Fællesskabet i klubben er fantastisk. Vi har et rigtig godt sammenhold, og vi har det godt med hinanden. Det er dejligt, at man kan have det sjovt samtidig med, at man træner seriøst, fortæller talenterne.

Den største oplevelse
– Vi har haft mange gode oplevelser med klubben. Det største øjeblik er helt klart dengang, hvor vi begge vandt DM i 2019. Vi kan huske, hvor glade klubben var og ikke mindst, hvor rørte vores forældre var. Både klubben og vores forældre har været der for os fra dag 1, og de har hjulpet os med at komme videre, når alt har set sort ud.
– Klubben er det sted, som vi kan søge til, hvis alt ikke lige går efter vores plan. Bestyrelsen og ikke mindst trænerne er meget hjælpsomme, og de har forståelse for de beslutninger, som man tager. De er der altid, hvis man har brug for dem, og det er det, som vi synes, gør dem så specielle, fortæller tvillingerne.

Ser frem mod OL 2024
Boksningen blev vendepunktet for Magnus og Jonas.
– Som forældre er vi naturligvis Pandrup BK evigt taknemmelige. Men Magnus og Jonas skal nu have den største ros, da det er dem, der har knoklet på til hver træning og i kamp, så sveden sprøjtede af dem, siger Lars Jakobsen og tilføjer:
– Godt arbejde drenge. Som jeg ofte har sagt til jer, så kommer der noget godt ud af flid og hårdt arbejde. I har i den grad levet op til det, og høster nu frugten af arbejdet. Fortsæt endelig og se hvor det ender en dag.
Og tvillingerne har det store mål på plads.
– Vores helt store drøm er at komme med til OL 2024 og komme hjem med en medalje.
Og den foreløbige karriere er også flot.
De enten er eller har været både Jysk Mester og Dansk Mester flere gange og bokser i dag på det Danske U19 Ungdomslandshold og deltager i store bokseturneringer bl.a. i Irland, Sverige, Ungarn, Tyskland og Spanien og kommer også hjem med medaljer.

Titler og mesterskaber

  • Jonas er dansk mester i 2018 og 2019
  • Jysk mester i 2017, 2018 og 2020
  • Sølv til Schweriner Boxturnier.
  • Magnus er dansk mester i 2019
  • Jysk mester i 2017 og 2018
  • Sølv til Bornemissza Boxing Tournament

Læs om fantastiske oplevelser og events