Blokhus Medier_logo-01
Nyheder
imported

Det festlige fyrværkeri fænger

Raketter og batterier langes over disken i stor stil hos Kræmmerland

Tekst og foto: Martin Frandsen

For 3. år i træk er Kræmmerland klar med et bred udvalg af raketter, batterier og andet nytårsskyts samt hatte og pynt på adressen på Bransagervej 10 i Pandrup, men faktisk har Frank Heidelbach mere end 20 års erfaring med fyrværkeri, og han er ikke i tvivl om, hvad der er efterspurgt.

Batterierne
– Det er batterier, folk vil have. Man får lidt mere for pengene, du får jo 140 raketter i et hug med et batteri, fortæller han.
– Fyrværkeri er bare fængende, og det er noget for drengene – og børnene selvfølgelig, forklarer han
Kunderne bruger typisk 4-500 kroner på skyts, men nogle går langt højere op.
– Vi har flere kunder der bruger 3-4.000 kroner, fortæller Frank Heidelbach.

Mindre fester
Salget foregår fra teltet ved Kræmmerland efter alle Corona-restriktioner, og det er undgår nedlukningen, da fyrværkeri er betegnet som forbrugsvare.
– Vi kan også fornemme at kunderne overholder Corona-henstillingerne om at holde mindre fester. Kunderne kommer ofte en og en og ikke i store grupper, siger han.
Til nytårsaften køber Frank Heidelbach et batteri til sin egen fornøjelses skyld samt en fontæne af hensyn til fruen.
– Det kan hun godt lide, fortæller Frank Heidelbach inden han går videre for at ekspedere den næste kunde.
Kræmmerland har åbent for fyrværkerisalg hver dag fra kl. 9 til 21 til og med 31. december, hvor der dog lukkes kl. 16.

 

Læs om fantastiske oplevelser og events