Saltum

Dråben blev indviet

Afsløring af ny skulptur i Saltum
Dråben 1 saltum

Det var en glædens dag, da formand for Saltum Vandværk, Jens Christian Buje, kunne byde velkommen til afsløringen af den nye skulptur, Dråben, foran vandværket i Saltum by, midt i april. Her var ikke mindre end 200 lokale borgere mødt op til festlighederne. Byens nye skulptur symboliserer vand, som er vigtigt for Saltum, der har Danmarks bedste drikkevand.
Et kunstudvalg har haft det praktiske arbejde med at gøre idé til virkelighed. Dråben er placeret på et fundament, som er en 20.000 år gammel sten fundet ved Pinstrup Mosebrug og er designet af Signatura Architects fra Brønderslev. Det er udført af stenhugger Karl Batsberg-Nielsen fra Dronninglund.

dråben 3 saltum

Afsløringen af skulpturen stod Christian Hem for. Christian er formand for Fonden Hvetbo, som udspringer af den tidligere Hvetbo Herreds Sparekasse. Fonden har støttet med 200.000 kr. og det er det største beløb, der nogensinde er uddelt til et enkelt projekt. Hele Kunstprojektet har samlet kostet 300.000 kr. Ud over fonden og Jammerbugt Kommune har også Vind i Østrup støttet med 50.000 kr.
Den flotte skulptur kan ses i den nordlige ende af Saltum.

Læs om fantastiske oplevelser og events