Nyheder
imported

En spændende sensommer i Kulturhuset Blokhus

Sensommeren byder på en perlerække af gode oplevelser med musik og foredrag i Kulturhuset Blokhus.

Tekst: Anne Nøhr Ringgren. Foto: Presse

Oplevelser med mad og mennesker

En af de nyere tiltag er en foredragsrække med afsæt i forskellige spændende virksomheder og personer, som afholdes hver onsdag frem til og med 13. oktober.

Forskellige personligheder vil med afsæt i deres virksomhed, arbejde eller forening formidle deres historie eller give deres vinkel på højaktuelle emner.

Initiativtager til begivenhederne, indehaver af Skulpturparken Blokhus og manden bag Verdens største sandslot, John Andersen vil gerne give flere gode oplevelser til gæsterne, og derfor har han etableret muligheden for at besøgende kan få en inspirerende historie sammen med en god madoplevelse.

Du kan f.eks. også glæde dig til at møde direktør i Fårup Sommerland, Niels Jørgen Jensen, som vil fortælle om visionen og udviklingen i en af Nordjyllands største attraktioner eller høre borgmester Mogens Christen Gade give sin version af rigets tilstand i Jammerbugt Kommune. Hør cheftræner Bo Jesper Zink fra Jammerbugt FC fortælle om klubbens visioner om at være kommunens lokomotiv for udvikling af unge fodboldspillere eller kom med bag facaden hos den anerkendte kunstner Henrik Busk Andersen.

Foredrag og spisning

Foredragene inkluderer spisning i de hyggelige rammer hos Kulturhuset og varer ca. 3 timer. Kulturhuset byder denne aften på gedigen dansk mad. Her kan du f.eks. glæde dig til at prøve Blokhus-tarteletten, luksus stjerneskud, sprængt oksebryst eller culottesteg. Alt sammen med lækkert tilbehør og en god start på en inspirerende lokal fortælling leveret af spændende personligheder.

Miraklerne i Norh

Miraklerne i Norh er titlen på en ærlig og autentisk livsberetning fra Noazofia.

Den 23. september vil hun levere et inspirerende foredrag, som omhandler det at overvinde, udvikle og stå ved sig selv. Hun deler ærligt og åbent ud omkring de barske omstændigheder, som har formet hendes liv, der blandt andet omfatter frivillig tvangsfjernelse, ophold på utallige opholdssteder og en opvækst hos en plejefamilie, som i sidste ende førte hende ud i et liv med stoffer og kriminalitet. I sidste ende blev det sønnen Norh, som reddede hendes liv, så hun genvandt livsgnisten.

Sammen med foredraget tilbyder Kulturhuset Blokhus en spændende tapas anretning, som kan nydes fra kl. 18.00 inden foredraget starter kl. 20.00.

Stemningsfyldte koncerter

Et andet nyt spændende efterårstiltag i Kulturhuset Blokhus er afholdelse af koncerter.

I september og oktober er stedet omdrejningspunkt for hele 3 koncerter, hvor det også er muligt at tilkøbe koncertmenu.

Du kan se frem til at opleve The Islanders, der som de første giver koncert fredag 17. september. Her vil de levere forrygende stemningsfyldt skotsk og irsk folkemusik, der i spændfeltet vil veksle imellem stille ballader til mere velkendte hits som eksempelvis Whiskey in the Jar.

Lørdag 2. oktober indtager Johnny Madsen Jam scenen, hvor du som gæst kan glæde dig til alle de velkendte og populære Johnny Madsen hits.

Folkeduoen Lasse & Mathilde er 3. gruppe i koncertrækken, og de vil helt sikkert begejstre publikum med gamle kendinge fra den danske sangskat, når de spiller på scenen den 16. oktober.

DET SKER i Kulturhuset Blokhus 

Sæt X i kalenderen

1. september:  Mogens Chr. Gade (V), Jammerbugt Kommune – Menu: Blokhus Tarteletten

8. september: Bo Jesper Zink, Jammerbugt FC – Menu: Mørbradbeuf

15. september: Anna Oosterhof, Vækst Jammerbugt – Menu: Sprængt oksebryst

17. september: The Islanders, koncert med irsk og skotsk folkemusik

22. september: Niels Jørgen Jensen, Fårup Sommerland – Menu: Culottesteg

23. september: Miraklerne i Norh – Menu: Tapas anretning

29. september: Diane Aarestrup, borgmesterkandidat (S)  – Menu: Dagens Tapas Tallerken

2. oktober: Johnny Madsen Jam, koncert

6. oktober: Helle Bak Andreasen, formand KFL Jammerbugt kommune – Menu: : Stort Luksus Stjerneskud

13. oktober: Henrik Busk Andersen, Kunstner – Menu: Koteletter i fad

16. oktober: Lasse & Mathilde, koncert

Du kan læse mere om hvert enkelt foredrag, koncert, menuer, booking og priser på Kulturhuset Blokhus´ hjemmeside

 

Læs om fantastiske oplevelser og events