En drøm er gået i opfyldelse for Søren Kragelund, der er direktør og grundlægger af Fårup Sommerland.
En milepæl og mærkedag
– Det har været en drøm siden 1988 at få dette hotel, fortalte en stolt Søren Kragelund til indvielsen af det nye Hotel Fårup. Ideen fik han tilbage i 1988 på en inspirationstur til USA. Her oplevede han, hvordan flere forlystelsesparker byggede deres egne hoteller som en integreret del af attraktionen. Lige siden har Søren Kragelund kæmpet for, at Fårup Sommerland også kunne bryste sig af et overnatningsunivers.
Investering på 51 mio.
Det har taget ca. fjorten måneder at bygge det nye hotel. Hotellet har 51 værelser og kan have op til 220 overnattende gæster. I alt har projektet kostet Fårup Sommerland 51 millioner kroner. Hotellet ligger smukt placeret med udsigt til Orkanen og Aqua parken. Hele hotellet er opført i Fårups ånd hvilket betyder at materialevalg og indretning mv. alt sammen refererer til den omkringliggende skov og er i tråd med forlystelsesparkens øvrige koncept.
Stor betydning for turismen
Det er Fårup Sommerlands håb, at man med det nye hotel kan blive mere attraktiv for børnefamilier uden for Nordjylland. – Vi har så godt fat i de nordjyske gæster, men vi er også nødt til at gribe udover grænserne påpegede Søren Kragelund. Specielt håber man, at implementeringen kan være med til at tiltrækker endnu flere gæster fra Norge og Sverige. – Jeg er sikker på, at det her hotel bliver et nyt ben i Fårups fremtid. Det giver os helt nye muligheder, siger Søren Kragelund. – Det har været en fantastisk tur fra drøm til virkelig, men projektet har kun kunne lykkes ved fælles indsats afsluttede direktør stolt men også ydmygt.
Sæson 2016 kørt i gang
Kristi Himmelfartsdag åbnede Fårup Sommerland dørene til sæson nr. 41. Vanen tro blev der igen i år holdt MC-Træf hvor næsten 3000 ”bikere” var med på åbningsdagen. Det er 1000 motorcyklister mere end i 2015, fortæller PR-ansvarlige, Katrine Hvitved-Jacobsen.
Men også glade familier og forventningsfulde børn glædede sig over, at parken igen har åbent. Åbningsdagen kunne således tælle ca. 8000 besøgende total set.