Blokhus

Foredrag med søstrene fra tv-udsendelse

Vinderne fra TV-udsendelsen “Først til verdens ende”, Susie og Heidi Rasmussen, gæster Restaurant Nordstjernen i Blokhus onsdag 7. februar 2024. Her kan du høre deres foredrag: ”Du kan meget mere end du tror” omhandlende deres oplevelser med deltagelsen i TV2-programmet. 

Det var med afsæt i drømmen om at skabe en oplevelse sammen, de kunne tage med sig hjem og efterfølgende gemme som et minde inderst inde i hjertet, at søstrene meldte sig til programmet. 

Efter at have oplevet hårde år, hvor de mistede deres mor i 2010 og senere stod over for Susies uhelbredelige kræft, afgav de et løfte om altid at passe på hinanden. Trods udfordringerne har søstrene skabt minder og beriget danskerne med deres nordjyske charme og positive tilgang til livet. 

Rejsen mod Buenos Aires

Det hele begyndte med en lille hvid løgn, da de fortalte kollegaer og venner, at de skulle på et 7-ugers yogaophold i Indien. Det viste sig dog at være et dække over deres deltagelse i TV2-programmet, hvor de sammen med fire andre hold konkurrerede om at nå destinationen Buenos Aires.

Susie og Heidi har overvundet mange grænser, herunder at slippe kontrollen på deres rejse mod målet, og nu har du muligheden for at opleve Susie og Heidis foredrag, når de deler deres vilde oplevelser.

Hør deres fortællinger om op- og nedture, “panik” og mindeværdige øjeblikke på deres rejse til Buenos Aires.
-Vi er utrolig bærret over at Susie og Heidi vil gæste Blokhus, og tage os alle med på rejsen, de har været på.
Vi er sikker på at det bliver et fantastik foredrag, som bliver leveret med god nordjysk charme, siger eventansvarlig Rikke Eriksen.

Allerede nu kan der købes billet her  for blot kr. 50,-

Der kan tilkøbes mad inden show, samt der vil være pause med mulighed for køb af sodavand, øl, kage og snacks.

Læs om fantastiske oplevelser og events