Nyheder

Gjøl Kro har fået ny forpagter

 | FOTO: Presse
Ung kvinde forelsker sig i livet ved fjorden

Efter at have stået tomt i et års tid er der igen liv i Gjøl Kro. Den karakteristiske kro med de takkede gavle ligger smukt placeret på Gjøl Havn med udsigt over Limfjorden og nu er nye kræfter klar til at tage imod gæsterne.

Det er 34-årige Opia Joyce Simon, der har overtaget nøglerne. Sammen med sin køkkenmedhjælper Steen Larsen er hun klar til at åbne dørene og byde indenfor.

Joy, som hun kaldes, stammer oprindeligt fra Uganda, men flyttede til Danmark i 2015 sammen med sine forældre og fem yngre søskende. Indtil for nylig boede hun i Aalborg, men et opslag på Facebook ændrede planerne.

– Jeg skyndte mig at køre herop for at se stedet, fortæller hun.

Der gik ikke længe fra tanke til handling.

– 2 dage efter havde jeg besluttet mig, så det gik rigtig stærkt

I dag er hun flyttet ind i lejligheden på første sal sammen med sine to børn og føler sig allerede hjemme.

– Det er et fantastisk sted, og jeg har fået en varm velkomst. Alle hilser på hinanden her. Det er jeg ikke vant til, siger hun.

Den nye forpagter ønsker at føre kroens traditioner videre. Tidligere var stedet kendt for blandt andet stegte ål, og det vil også fremover være på menuen. Derudover kan gæsterne se frem til klassiske danske retter som stegt flæsk, stjerneskud, bøf, schnitzel og burgere.

Kroen holder åbent for a la carte hver dag og tilbyder også mad ud af huset.

Flere nyheder