Nyheder
imported

Inner Wheel klub i Blokhus

I aften stifter 17 piger en afdeling af Innerwheel i Blokhus

 I aften stifter 17 piger en afdeling af Inner Wheel i Blokhus

Det foregår med en såkaldt chartering på Restaurant Nordstjernen i Blokhus, hvor andre klubber vil møde frem, og Inner Wheel pigernes bedre halvdel vil også være til stede.

Initiativtager til den nye klub er Else Kok Frost. Hun har i mange år været medlem af Inner Wheel i Sindal. Nu bor hun i Blokhus og følte at det ville være et godt aktiv for byen at have en klub.

Klubben har en bestyrelse på seks piger og Else Kok Frost er blevet udpeget til at tage den første periode som klubbens præsident.

– Vi er kommet godt i gang og har i dag 17 medlemmer, fortæller hun til blokhus.dk.

Søren Kragelund vil iøvrigt blive gæstetaler i aftenens arrangement hvor han vil fortælle om Blokhus og områdets historie.

Før klubben kunne kalde sig for en rigtig Inner Wheel klub har klubben blandt andet skulle have godkendelse fra England, hvor Inne Wheel har sine oprindelige rødder.

Inner Wheel er en udspringer af Rotary klubberne, og det er kun kvinder der kan blive medlem.

Læs om fantastiske oplevelser og events