Spar Blokhus havde taget initiativ til at samle midler ind til en god sag. Søndag den 23. juli om formiddagen var alle inviteret til Klovneløb med afgang fra Blokhus Torv.
Klovneløbet er en begivenhed, hvor banen kridtes op med røde næser og indsamling til Danske Hospitalsklovnes arbejde for indlagte børn og deres familier, og den invitation var der mange, der havde taget til sig.
-Alt i alt var vi godt tilfredse med dagen. Klovneløb handler om at tilbringe en hyggelig dag sammen og støtte en god sag, og det synes jeg vi kom i mål med, siger Martin Hjelm Pedersen fra Spar i Blokhus.
Han fortæller, at der var en god tilslutning til løbet, selvom der var plads til flere. Knap 100 havde tilmeldt sig forud for løbet, og 75 personer tilmeldte sig på dagen.
-Vi havde nok forventet lidt flere, men er tilfredse. Vi har ikke rigtig noget at sammenligne med. Men vi var heldige med vejret. Dog er søndag måske ikke den optimale dag at afholde denne type arrangementer i forhold til afgang og ankomst for feriegæsterne, siger han eftertænksomt.

Derudover pointerer han, at de er meget taknemmelige for de frivilliges hjælp på dagen. De hjalp bl.a. til med at torvet blev start og målfelt og omdannet til et børneunivers, med plads til shows, musik, leg, hoppepude, slush-ice og is.
To professionelle badmintonspillere – Kamilla Rytter Juhl og Christinna Pedersen – der bl.a. er medaljevindere i OL, All England og verdensmesterskabet, havde meldt deres ankomst. De har tidligere deltaget i lignende klovneløb og støtter gerne den gode sag. De løb i front, da startskuddet lød, og havde også været med til at skabe noget opmærksomhed omkring løbet i deres egne markedsføringskanaler.
Forud for løbet, som var på 2,7 km blev der udleveret klovnenæse og startnummer, og efter at have passeret målstregen var der forfriskninger og medalje til alle. Der blev solgt en del merchandise fra Danske Hospitalsklovne og der mødte også mange flere op til det efterfølgende show med Mek Pek og Habasutterne.
-Og de gjorde det også virkelig godt. Alt i alt er vi godt tilfredse, og vil nu trække på vores erfaring fra i år og udvikle det yderligere til næste år. Vi har fået nogle rigtig gode ideer og glæder os til afvikling i juli næste år, hvor det sikkert bliver arrangeret midt i ugen i stedet for på en søndag, siger Martin Hjelm Pedersen.

Læs om fantastiske oplevelser og events