Aabybro

Lægger op til at genoplive moderne Aabybro Kro

Kender du en restauratør, der er klar til et spændende projekt?

– For år tilbage kunne beboerne i Aabybro få en snak over en kold øl eller en god middag på Aabybro Kro på Viaduktvej.

Siden har bygningen været brugt til andre formål, senest husede den en fysioterapeut.

Bygningen på Viaduktvej kan blive til kro – igen. Foto: Vores Jammerbugt

Muligheder for restauratør
Men nu lægger ejeren af bygningen, Tom Jakobsen A/S, op til at genoplive den gamle Aabybro Kro i en moderne form og er derfor på udkig efter en restauratør.

– Personligt synes jeg, det kunne være rigtig godt for byen. En kro, hvor man kan få noget godt at spise med familien og gode venner, eller få en øl og se noget fodbold i tv, siger Tom Jakobsen.

Kroen kan kombineres med eksempelvis en vinhandel. Illustration: Brix Nordberg Arkitektur

Byen vokser og vokser
Bygningen har en af byens bedste placeringer til formålet, og med udviklingen i Aabybro har lokalerne en berettigelse som spisested, og kroen kommer til at råde nye og flotte indrettede lokaler.

Tegningerne viser nogle af de uendelige muligheder for ejendommen og kan tilpasses efter aftale. Illustration: Brix Nordberg Arkitektur.

Aabybro Kro og Vin
I stueplan er bygningen på 500 kvadratmeter, og derfor er der også plads til selskabslokaler, hvor familiefesterne kan holdes – og der er plads til et butikslokale, eventuelt en vinhandel.

Og udenfor er der rigelig med plads til udendørsservering.
Oven på kan der indrettes flere små eller et par store lejligheder.

Illustration: Brix Nordberg Arkitektur.

Kommunen er positiv
Et nyt spisested kunne give byen yderligere et løft, og hos Jammerbugt Kommune er ideen også mødt med begejstring, selv om det vil kræve en ny lokalplan.

Illustration: Brix Nordberg Arkitektur.

Et alternativ til nye boliger
Tanken om Aabybro Kro og Vin er nemlig et alternativ til de oprindelige planer for bygningen.

Der vedtaget en lokalplan, som giver mulighed for at rive den ned og erstatte den med en etageejendom med boliger.

Foto: Vores Jammerbugt

Flot gammel bygning
Med en kro på stedet skal bygningen ikke rives ned, men forskønnes og moderniseres.
– Det er faktisk en flot gammel bygning, og det kan den blive igen, siger Tom Jakobsen.

Læs om fantastiske oplevelser og events