Nyheder
imported

Lokal mægler mener, at det er tid til at handle

Kærlighed til egnens særlige sommer-charme og respekt for det lokale erhvervsliv, får lokal mægler til at investere i en meningsfyldt handel.

Hos EDC Danebo oplever man, som mange af de øvrige mæglere i landet, at danskerne ønsker at investere i en sommer, hvor så meget som muligt ligner alt det, der var engang. Den omstændighed, der betyder, at mange flere danskere tilbringer sommeren hjemme i Danmark, er ret ubesværet vekslet til et velkomment vilkår. Det vil vi i virkeligheden gerne. Sommerhusferie er på mange måder summen af noget helt særligt – især i et land, og på en egn, hvor Vesterhavet og en lækker strand, skoven og det der helt særlige byliv, som emmer af fristedsfornemmelse og god tid, er en selvfølgelig del af ferien – og danskerne er derfor på udkig efter sommerhuse i en grad, der gør det udfordrende for mæglerne at følge med. Det glæder Erik Thuesen, der er partner i EDC Danebo Blokhus, fordi der med de mange salg følger en ny generation af sommerhusejere, der helt selvfølgeligt bliver ”flekstids-bysbørn”, som tager medejerskab over landsdelen – og derfor også er med til at værne om alt det, der er særligt lige her.

Vil gerne give noget igen

– ”Den seneste tid har meget og mange været udfordret af den krise, hele landet pludselig befandt sig i. Mange mennesker har været under pres – og erhvervslivet kom det også. Herude, hvor der er højt til himlen, er det fremmed at tage afstand til hinanden – det ligger ikke i vores eller den omkringliggende natur. Det er også derfor, vi har besluttet os for, at vores måde at drive forretning på, meget gerne må bidrage til at give noget igen. Vi vil meget gerne være den mægler, der sælger folk det fristed, der er den perfekte ramme om en sommer, der på mange måder bliver særlig. Det gør den, vi er på vej ind i – og køberne står i kø”, siger Erik Thuesen.

En fremtid for det lokale erhvervsliv

EDC Danebo i Lønstrup, Løkken og Blokhus er på udkig efter sommerhuse, de kan få lov til at sælge – og som bedst sælgende mægler på vestkysten, når det gælder salg af sommerhuse og kystnære ejendomme, er udfordringen lige nu kun at imødese efterspørgslen. De sommerhuse, som EDC Danebo har til salg, bliver solgt. Og der handles hurtigt. Det glæder Erik Thuesen, fordi han i de mange salg kan se en fremtid for det lokale erhvervsliv, som har været udfordret af den sundhedskrise, som – også fremadrettet – godt kan vise sig som et benspænd for alt det, der plejer at give sig selv. Mæglerkæden har derfor iværksat en kampagne, hvor alle, der lader EDC Danebo sælge deres sommerhus, som ”tak for tilliden” får 1000 kroner, som kan, og skal, bruges lokalt.

En reel kærlighedserklæring

– ”Det er selvfølgelig en forretningsmodel, vi introducerer – vi vil gerne være den mægler, der står for salget af de fleste sommerhuse, og det ved vi, at vi kan,” siger Erik Thuesen, men det er også en reel kærlighedserklæring til egnen og det erhvervsliv, der er en del af sommerhuscharmen. -"Sommeren ville ikke være den samme uden is på stranden eller musik på torvet. Restauranterne, de lokale håndværkere, købmanden og de små hyggelige butikker i gaderne, er en del af den stemning, vi sælger sommerhuse i – og det vil vi gerne tage ansvar for at bakke op omkring. Det er derfor, vi har valgt at honorere et sommerhussalg med en lokalt gavekort, og jeg håber, at der er mange, som vil give os muligheden. Så sælger vi deres sommerhus, imens de nyder en god middag ved vandet. På den måde handler vi på tingene sammen", afslutter han. 

Annoncebaseret omtale

Læs om fantastiske oplevelser og events