Det sker

Musikalsk sommertradition vender tilbage

 | FOTO: Poul Nymark
Nordsø-Festival fylder Blokhus med korpsmusik

Blokhus bliver endnu engang fyldt med musik, marcherende korps og glade sommergæster, når Nordsø-Festivalen vender tilbage fra den 21. til 28. juni 2026. Flere hundrede norske børn og unge musikere samt deres familier gæster i løbet af ugen byen til den traditionsrige festival for skole- og ungdomskorps.

Festivalen blev første gang afholdt i 1989 og er siden blevet en fast sommertradition i Blokhus. Bag festivalen står oprindeligt Eigil Frost fra Euro Tourist og Knud Rasmussen fra Norge, og efter Knud Rasmussens bortgang er festivalen videreført af familien Rasmussen i tæt samarbejde med Euro Tourist. Dermed afvikles festivalen i år for 36. gang.

Korpsmusik fylder fortsat meget i norsk kultur, hvor titusindvis af børn og unge spiller i skole- og ungdomskorps over hele landet. Flere af årets deltagere har rejst langt for at komme til Blokhus. Blandt deltagerne er korps fra Stavanger, Haugesund og Oslo, mens Kviltorp og Nordbyen Skolekorps fra Molde rejser mere end 1.000 kilometer for at deltage.

March og musik

Under festivalen vil man kunne opleve musik rundt omkring i byen, når korpsene både marcherer, øver og giver koncerter. De populære stafetkoncerter vender tilbage på Blokhus Torv både den 21. og 28. juni kl. 19.00, hvor korpsene dyster i musikalsk udholdenhed med kendte melodier og masser af energi.

Traditionen tro bliver der også musikmarch til Sankthans den 23. juni kl. 19.00. Her marcherer de norske korps fra Blokhus Torv til stranden med musik, faner og festlig stemning. Publikum er velkomne til at gå med undervejs, og aftenen afsluttes med minikoncerter ved bålet på stranden.

Musikkonkurrencer

Under opholdet afvikles også musikkonkurrencer på Skolecenter Jetsmark og Jetsmark Idrætscenter samt marchkonkurrence i Aalborg. I år bedømmes deltagerne af et nyt internationalt dommerpanel med stor erfaring inden for korpsmusik. Konkurrencerne giver de unge musikere mulighed for både at vise deres kunnen frem og få faglig feedback og inspiration.

Præmieoverrækkelsen finder sted den 22. juni kl. 19.00 på Blokhus Torv, hvor formand for Kultur-, Fritids- og Landdistriktsudvalget i Jammerbugt Kommune, Helle Bak Andreasen, samtidig byder de mange norske gæster officielt velkommen til området.

Nordsø-Festivalen har gennem mange år været med til at skabe liv og sommerstemning i Blokhus, og både lokale og turister kan se frem til en uge med musikalske oplevelser i gaderne, på torvet og ved stranden.

Flere nyheder