Naturtræning etableres nu ved Blokhus Gateway, som er rettet mod personer med gigt, men åben for alle, der ønsker at træne i naturen. Undervisningen ledes af frivillige naturtrænere med kendskab til gigt og motion.
Frivillig Naturtræner
– Da jeg kort før jul blev opmærksom på, at Gigtforeningen søgte interesserede til uddannelse som frivillig Naturtræner, vidste jeg med det samme, at det var noget for mig, da jeg holder meget af at færdes i naturen enten på hesteryg eller på traveture. Derfor sendte jeg en ansøgning, og glad var jeg, da jeg modtog invitationen til trænerinstruktør-uddannelsen i marts måned. Jeg har selv slidgigt, godt nok i mindre grad, men nok til at jeg er klar over, at jeg må gøre alt for at holde det på det nuværende niveau, så vidt det er mig muligt, udtaler Janne Winther til Blokhus Medier.
Socialt samvær
Træningen som vil foregå udendørs har fokus på både bevægelse, fællesskab og gode oplevelser. Træningen bruges til at stimulere puls, balance, sanser, relationer og leg. Sammen med en gruppe giver træningen mulighed for masser af frisk luft, dagslys og socialt samvær med deltagere, som også holder af at bevæge sig i naturen.
Mange gigtpatienter lever med kroniske smerter, og mange af dem oplever, hvordan træning og fysisk aktivitet kan virke smertestillende. Man ved ikke med sikkerhed hvorfor, men ifølge professor Henrik Bjarke Vægter fra Odense Universitetshospital formoder man, at træningen aktiverer områder i centralnervesystemet, som hænger sammen med hjernens smertehæmningssystem. Hertil kommer, at træningen aktiverer immunforsvaret, så inflammationen mindskes, og man bliver bedre til at udholde smerter, når man er fysisk aktiv.
For mennesker med gigt kan det være svært at komme afsted til træning, men når et hold står og venter på en, er man mere motiveret til at komme afsted, og samtidig er det en befrielse at træne med ligesindede.
Tilmeldning
Det er første gang, at Naturtræning tilbydes i Jammerbugt og træningen starter den 3. april kl. 10.30 – 11.30. Træningen løber over 12 uger.
Man tilmelder sig på Gigtforeningens hjemmeside, hvor du tilmelder dig under BLOKHUS. Mødestedet er Blokhus Gateway på parkeringspladsen.