Løkken

Ny fremtid for Levins i Løkken

Tøjforretning ejerskiftet

Igennem 21 år har Vibeke og Svend Erik Frøstrup stået bag tøjforretningen Levins i Løkken, som sælger klassisk tøj til voksne mænd og kvinder.

For nylig meldte der sig en køber til forretningen på banen, og så slog parret til.

-Vi har været glade for at drive tøjbutik i Løkken i alle årene, fortæller Vibeke, og vi har også haft en fornuftig forretning, men nu er tiden inde til at vi skal drosle ned. Vi har brugt al vores energi i butikken og har haft skæve arbejdstider. Nu har vi alderen til at trække os tilbage, og jeg kan snart gå på efterløn.

Parret har igennem årene fået opbygget en god fast kundekreds og forretningen har været det sted, hvor kunderne har kunnet nyde godt af den personlige betjening og gå på indkøb blandt alle de populære mærker som f.eks. REDGREEN og Bison.

Vibeke og Svend har været med i Løkken i mange år og de fortæller, at det har været et godt sted at drive virksomhed. Byen har gennemgået en positiv udvikling, og i dag er der mange faste kunder fra de omkringliggende byer, men de mærker også interesse fra en stor andel af sommerhusejerne og turisterne.

-Erhvervslivet har været gode til at bakke hinanden op i Løkken. Vi konkurrerer ikke, men samarbejder og det er klart en styrke, forklarer Vibeke om det at drive en tøjforretning i en mindre ferieby.

Men nu har parret besluttet sig for at tage hul på et nyt kapitel. Forretningen er solgt, men Vibeke fortsætter i butikken det næste års tid på nedsat tid, for at støtte den nye butiksbestyrer Jeanine Sørensen i den nye rolle. Hun stammer fra Odder, men har ofte opholdt sig i Løkken i forbindelse med ferier.

Vibeke og Svend vil nu til at nyde pensionstilværelsen og bruge tid på at opleve omverdenen i den autocamper, de investerede i for et års tid siden.

Selvom butikken er blevet ejerskiftet vil kunderne ikke komme til at mærke det.

Konceptet vil være det samme.

Læs om fantastiske oplevelser og events