Pyntning af juletræ
Blokhus

Pyntning af juletræ på Blokhus Torv

Nyt initiativ skal sprede juleglæde

Som noget nyt, inviterer Erhvervsforeningen Destination Blokhus til pyntning af juletræ på Blokhus Tov.

– For at være med til at sprede den gode julestemning har foreningen taget initiativ til at pynte et stort juletræ ved fælles hjælp, siger Jannie Ratke, som er eventansvarlig i Erhvervsforeningen Destination Blokhus.
Juletræet vil stå på den store scene, hvor såvel børn som voksne kan være med til at dekorere det med deres eget hjemmelavede julepynt.

– Vi vil gerne julepynte på torvet, så det falder godt i tråd med de øvrige initiativer og håber der er mange, der vil støtte op om at skabe denne fællesoplevelse.
Pynten skal indleveres i skøjtehytten, og til alle børn under 16 år vil der være en gratis chokoladejulemand som tak for hjælpen.

-Pynten skal være klar til ophæng, og så skal man være opmærksom på, at det kan tåle både regn og blæst, afslutter Jannie Ratke.

Det er muligt at indlevere pynt i perioden fra lørdag den 10. til og med fredag den 23. december.

 

Læs om fantastiske oplevelser og events