Roséaften i Løkken med Myggens

Roséfest hos Myggens

Igen i år åbner Myggen’s dørene for en stemningsfuld roséaften, hvor vin og gastronomi forenes i en hyldest til sommerens farve og smag.

Deltag i vores inspirerende roséaften den 29 maj, hvor vi udforsker et udvalg af unikke rosévine fra Frankrig, Spanien og Italien – i samarbejde med David Andreasen fra Vinslottet.dk. Glæd dig til en smagsoplevelse med 5 nøje sammensatte retter fra Myggen’s grillunivers, der ledsages af 9 udvalgte vine – alt sammen skabt for at opnå den perfekte balance mellem mad og vin.

Pris per person: 795 ,-

Aftenen byder på:

Servering nr. 1

  • Muslinger tilberedt i rosé, fløde, friske krydderurter og smørristet brød
  • Sprød butterdejs tærte med hakket koldrøget laks, ramsløgs majo, syrlige æbler og dild

Servering nr. 2

  • Grillede asparges, citron dip, letrøget vesterhavsfisk med urter, pancettacrumble og skovsyre

Servering nr. 3

  • Poussin på to måder, confiteret lår og stegt bryst, med smørristet grønt og kaftig glace

Servering nr. 4

  • Urtemarineret grisebryst med tomatsalat med friske og langtidsbagte tomater, artiskok vendt med basilikum pesto

Servering nr. 5

  • Rabarber consommé med hjemmelavet vaniljeparfait og knas

Oplev en personlig og inspirerende vinsnak med sommelier David Andreasen fra Vinslottet. Udforsk hvordan mad og vin løfter hinanden, når faglig viden går op i en højere enhed! David Andreasen guider dig kyndigt og passioneret gennem aftenens vine – med alt fra produktionsteknikker til sjove fun facts og smagssammenligninger mellem lande og stilarter.

Praktisk information

29-05-2026
- 29-05-2026
795.00 DKK
Kl. 18:00
-22:00
Munkensvej 11, 9480 Løkken