Der er masser af gode grunde til at lægge vejen forbi Brovst denne sommer. En tur gennem Jernbanegade byder på hyggelig handelsstemning og et spændende udvalg af specialbutikker med alt fra mode og sport til delikatesser og lokale specialiteter.
Den 9. august danner Herregården Bratskov rammen om Sommersang fra kl. 13.00-18.00 med blandt andre Helge Engelbrecht, Jette Torp, Keld Thorbjørn, Jane & Shane samt Ole Gas, der spiller Kim Larsen.
Bilentusiaster kan glæde sig til den store Bildag den 15. august, hvor veteranbiler, amerikanerbiler, specialbiler, motorcykler og områdets autoforhandlere fylder byen med flotte køretøjer.
Sommeren rundes af med Sensommer By Night den 28. august fra kl. 9.30-21.00, hvor butikkerne byder på gode tilbud, musik og masser af hyggelig sensommerstemning.
Brovst byder kort sagt på en sommer fyldt med shopping, kultur, historie og oplevelser for hele familien – alt sammen i hyggelige og autentiske omgivelser.
Følg Brovst Handels- & Borgerforening på Facebook for nyheder og opdateringer om sommerens arrangementer.




