Efter en sommer fyldt med musik, fællesskab og festlige aftener på Blokhus Torv er det torsdag den 30. juli tid til årets store finale, når MD-Duo og Sømændene lukker rækken af gratis torsdagskoncerter i Musik i Sommerlandet 2026.
Gennem fem sommeraftener har Blokhus Torv dannet ramme om musikoplevelser under åben himmel, hvor både lokale og turister har samlet sig til koncerter med nogle af Danmarks populære musiknavne. Og den sidste aften bliver ingen undtagelse, når der inviteres til en festlig afslutning med fællessang, humor og masser af sommerstemning.

Thyboer starter festen
Aftenen starter kl. 19.00, hvor MD-Duo går på scenen. De to unge thyboer gæstede også Blokhus sidste sommer, hvor de hurtigt fik publikum med sig med deres særlige blanding af musik, humor og lune fortællinger på thybomål. Med både egne numre som ”Gi’ mig fri til middag” og velkendte danske klassikere har duoen skabt et festligt univers, hvor flere generationer kan synge med. De har på kort tid opnået stor popularitet og spiller i dag på flere af landets store festivaler.

Sømændene lægger til kaj
Senere på aftenen bliver der skruet yderligere op for festen, når Sømændene indtager scenen kl. 20.30.
Siden 2021 har de populære sømænd været et sikkert sommerhit på Blokhus Torv, hvor tusindvis af gæster har sunget med på deres festlige blanding af egne hits og kendte klassikere.
Med kaptajnshatte, konfetti og højt humør inviterer Sømændene publikum med på en tur ned ad memory lane med sange som ”Knap en bajer op”, ”Mandalay” og ”En træt gammel dreng”.
Der er lagt op til en aften, hvor både unge og ældre kan synge med, danse og nyde den helt særlige stemning, som opstår, når Blokhus Torv fyldes med musikglade gæster.

Gratis koncerter kræver opbakning
Musik i Sommerlandet arrangeres af Erhvervsforeningen Destination Blokhus og kan opleves helt gratis. Men de mange koncerter kræver også opbakning fra publikum, hvis traditionen skal kunne fortsætte årene fremover. Derfor opfordrer arrangørerne gæsterne til at støtte ved at købe et støttemærke til 50 kr. Hele beløbet går ubeskåret til at sikre, at der også fremover kan afholdes gratis koncerter på Blokhus Torv.
Man støtter samtidig musikken ved at købe drikkevarer i én af Destination Blokhus´ tre barer, hvor frivillige fra Team Blokhus står klar hele aftenen.
Destination Blokhus runder Musik i Sommerlandet af for i år og sender samtidig en stor tak til alle samarbejdspartnere, sponsorer og ikke mindst de mange frivillige, som gør sommerens koncerter mulige.
Af hensyn til både hunde og mennesker opfordres gæster til at lade hunden blive hjemme, da lydniveauet kan være højt og pladsen fyldt med mange mennesker.




