Det sker

Torsdagskoncerter vender tilbage

 | FOTO: Presse
Sommeraftener med livekoncerter på Blokhus Torv

Blokhus kan endnu engang se frem til en sommer med masser af musik, når de gratis torsdagskoncerter vender tilbage til Blokhus Torv. I ugerne 27–31 bliver der igen inviteret til fem gratis koncerter under åben himmel, hvor både lokale og turister kan samles om musik, fællesskab og sommerstemning.

Bag arrangementet står Destination Blokhus, som hvert år samler mange tusinde gæster på torvet. Her er ambitionen at skabe levende sommeraftener med plads til både fællessang, dans og hyggeligt samvær – og forventningerne til årets program er store.

Koncerterne finder sted hver torsdag fra den 2. til den 30. juli. Publikum kan møde op fra kl. 19.00 til opvarmning, mens hovednavnene går på scenen kl. 20.30. Selve arrangementet er gratis, men gæster har mulighed for at støtte koncerterne med et støttemærke til 50 kroner, som går direkte til at sikre, at traditionen kan fortsætte.

Programmet favner bredt – fra klassiske danske pop- og dansktophits til rock, fest og elektroniske rytmer – og der er dermed lagt op til fem meget forskellige musikoplevelser gennem sommeren.

Sommerens program

2. juli: Klubien & Dans’orkestret // Opvarmning: FesterKester

Åbningskoncerten byder på velkendte danske popklassikere, når Klubien & Dans’orkestret indtager scenen. Publikum kan glæde sig til sange som Regndans, Kom tilbage nu, Du & mig og Satellit.

Forsanger Jørgen Klubien har en lang karriere bag sig – blandt andet som animator hos Disney og Pixar – men er fortsat aktiv på scenen med sin forkærlighed for soul og dansk popmusik.

Opvarmningen af publikum står FesterKester for med et energisk coverrepertoire, der sætter gang i stemningen fra start.

9. juli: Keinstein // Opvarmning: Back On Track

Her bliver dansktop vendt på hovedet, når Keinstein kombinerer genren med rock og metal i deres karakteristiske “dansktop’n’rock”-univers. Bandet har spillet landet tyndt i mere end 20 år med deres humoristiske og energifyldte tilgang til kendte sange.

Inden da sørger Back On Track for opvarmning med hits fra både danske og internationale kunstnere som Kim Larsen, Coldplay, TV-2 og Robbie Williams.

16. juli: Faustix // Opvarmning: Djämes Braun

Denne torsdag står i elektronikkens tegn, når Faustix indtager scenen. Den danske DJ og producer har samarbejdet med internationale navne som Diplo, David Guetta og Major Lazer og er kendt for sine energiske liveshows.

Djämes Braun varmer op med publikumshits som Fugle, Kvinder & Kanoner og Farlig Tiger. Med over 1500 koncerter bag sig er festen sikret.

23. juli: Kandis // Opvarmning: Romhandleren

Et af landets mest populære dansebands gæster igen Blokhus, når Kandis går på scenen. Med Johnny Hansen i front leverer bandet både nye numre fra albummet Kandis 23 og en lang række klassikere, som mange kender og kan synge med på.

Opvarmningen leveres af Romhandleren, som sørger for at sætte gang i aftenen med velkendte hits.

30. juli: Sømændene // Opvarmning: MD Duo

Som traditionen foreskriver, rundes sommerens koncerter af med Sømændene, der endnu en gang skaber fest og fællessang på torvet. Med sømandsviser og humoristiske indslag får de hele pladsen til at synge med på blandt andet Drik! og Maglemølle.

MD-Duo står for opvarmningen med moderne dansktop, egne numre og et glimt i øjet.

En sommertradition i Blokhus

Musik i Sommerlandet har gennem årene udviklet sig til en fast del af sommerlivet i Blokhus, hvor både fastboende, sommerhusejere og turister samles om de gratis koncerter.

Destination Blokhus takker samtidig det lokale erhvervsliv, Jammerbugt Kommune og de frivillige fra Team Blokhus for deres bidrag til at gøre arrangementet muligt.

Alt peger dermed på endnu en sommer, hvor Blokhus Torv hver torsdag bliver omdannet til et levende samlingspunkt fyldt med musik og sommerstemning.

Flere nyheder