Fokus på

Uhyggelig hyggelig halloween

 | FOTO: Presse

Dette efterår skrues der op for (u)hyggen i Aalborg Zoo.

Fra den 5. til 27. oktober inviterer Aalborg Zoo til Nordjyllands største halloweenfest, som i år bliver vildere end nogensinde. Forvent en overflod af gyselige dekorationer, der vil give dig gåsehud.

I den (u)hyggelige have kan hele familien komme i ægte halloween-stemning med alt fra gru og græskarhygge til fascinerende krible-krabledyr, der vrimler frem fra de mørke kroge.

Har du mod på at træde ind i Den Hjemsøgte Fjord og blive omringet af spøgelsesnet? Eller tør du udforske den mørke Flagermusgrotte, hvor du kan lære, om flagermus virkelig suger blod og bliver til Dracula, når mørket falder på, samt opdage, hvor fantastiske disse skabninger egentlig er?

Du kan også besøge De Uddødes Kirkegård, Foderfabrikken og halmlabyrinterne, mens du nyder den smukke have, der er pyntet med hundredvis af lysende, orange græskar.

Aalborg Zoo har åbent hver dag fra kl. 10-17.

Læs om fantastiske oplevelser og events