Aabybro

Vagn Tidselbak fejrer 40 års jubilæum med Meny

Meny i Aabybro og Vagn Tidselbak hører uløseligt sammen og har gjort det altid. Næsten.
Torsdag 1. oktober er det 40 år siden, at Vagn Tidselbak overtog dagligvarebutikken, da hans svoger, H. P. Jansen fra Blokhus, overtog forretningen i Aabybro efter John Sunke og ansatte Vagn Tidselbak som købmand.
Den gang fik forretningen navnet Jansen Spar.

Loyale kunder
Det var selv sagt i 1980, og med årene har Aabybros markante dagligvareforretning skiftet navn til både Favør og Superbest, inden den for 5 år siden blev til Meny.
Men det har ikke ændret ved Aabybro-områdets store opbakning til forretningen, som med fokus på slagter, delikatesse, frugt, grønt og vin har masser af loyale kunder.

Familie med uddelere
Det er ikke tilfældigt, at Vagn Tidselbak er blevet købmand, da han kommer ud af en familie af uddelere.
Hans far var uddeler i den daværende brugs i Moseby, og onklen uddeler i Hune, mens Vagn blev uddannet fra brugsen i Kaas i 1976.
Efter halvandet i brugsen i Skagen blev han ansat som distriktschef for Tuborg i Nordjylland, men var ikke sen til at svare ja, da tilbuddet om at blive købmand i Aabybro kom.

Vagn Tidselbak lægger vægt på kontakten med kunderne. Foto: Vores Jammerbugt

Kontakten med kunderne
– Jeg ville gerne tilbage til en butik igen og have kontakten med kunderne, forklarer han.
Og sådan er det også den dag i dag.
– Jeg kan allermest lide kontakten til kunderne. Du skal være på lige fra morgenstunden. Der er aldrig en dag, der er ens, og hver eneste dag giver nye oplevelser og udfordringer, forklarer han om at sikre kunderne en god service.

Tog over
I 1992 overtog Birgitte og Vagn Tidselbak så dagligvareforretningen, hvor Birgitte stod for kontor og administration.
H. P. Jansen ville gerne sælge og i gang med andre projekter, og 36-årige Vagn Tidselbak tøvede ikke og sprang straks ud i udfordringen.
– Vi kendte jo butikken og vidste, det var en god forretning, som havde haft fremgang i alle årene, fortæller Vagn Tidselbak.

Tilbud ud af det blå
For 7 år siden kom der så ud af det blå en anden dagligvarekæde, som var på opkøb i Nordjylland, og gav et bud på forretningen.
– Vi havde slet ikke haft tanken om at sælge, før der kom et bud, men vi fik et tilbud, vi næsten ikke kunne sige nej til.
Men ifølge overenskomsten med Dagrofa, så skulle den have mulighed for at give samme tilbud, og derfor forblev det en Dagrofa-butik.

Dygtigt personale
Dog kan det ikke mærkes i hverdagen, at butikken er ejet af en kæde, og Vagn Tidselbak ser ingen grund til ikke fortsat at skulle gøre sit job så godt som muligt.
– Og kæden har givet mig frie hænder til at gøre, som jeg vil, siger han.
Samtidig støtter han sig op af et dygtigt personale, fremhæver han, og der er mange, som har været ansat i Meny i en længere årrække.
Rekorden blandt de ansatte har Allan Tonnesen og Tommy Knudsen med 27 års ansættelse hver.

Fremgang hvert år
Vagn Tidselbak lægger ikke skjul på, at de 40 år har været en lang, men spændende rejse, hvor der i dag er mere konkurrence i branchen end tidligere.
Men Aabybro by udvikler sig også, og der er tilflytning af mange børnefamilier til gavn for udviklingen for ikke alene Meny, men hele centret.
– Derfor har vi også haft fremgang hvert eneste år, siger Vagn Tidselbak.

Flyttet til Aabybro
I fritiden bliver det til lidt golf, men der bruges meget mere tid i sommerhuset i Blokhus.
Og så er Birgitte og Vagn Tidselbak efter 40 år i Pandrup flyttet til Aabybro.
– Vi har ledt efter det rette hus i et stykke tid, og nu fandt vi det, så vi købte hus for to måneder siden for at være tættere på børn og børnebørn, siger Vagn Tidselbak om døtrene Helle og Mette Tidselbak samt 5 børnebørn og to tilkomne børnebørn.

Stopper som formand
Selv om CV´et siger 40-års jubilæum, så er Vagn Tidselbak klar til at fortsætte, så længe han er glad for at være i Meny.
Men til februar stopper han som formand for både Aabybro Handels- og Erhvervsforening samt centerforening, hvor han i mere end 25 år har været formand og været en af de store drivkræfter i det lokale handelsliv.

Masser af gode tilbud
Jubilæet bliver selvfølgelig fejret med masse af gode tilbud i Meny i ugerne 40 og 41.
Men der bliver ingen reception.
På grund af Corona har Vagn Tidselbak aflyst receptionen.

Læs om fantastiske oplevelser og events