Nyheder
imported

125 kr. for en julehytte

Tre lørdage i december vil Blokhus ose ekstra meget af julestemning. Man kan leje en salgshytte for kun 125 kr.

Tre lørdage i december vil Blokhus ose ekstra meget af julestemning. Man kan leje en salgshytte for kun 125 kr.

Det er tilbudet som i disse dage sendes rundt til kunstnere, små råvare producenter, kreative personer og andre som brænder for at præsentere og sælge spændende og anderledes produkter.

Bag det hele står Erhvervsforeningen Destination Blokhus, som blandt andet arbejder på at gøre Blokhus mere attraktiv og levende i efteråret, vinteren og foråret.

Julemarkederne finder sted på lørdagene den 1. – 8. og 15. december, i tidsrummet kl. 11 – 15, og man kan booke sig ind på en eller flere dage.

– Vi havde stor succes med et efterårsmarked i efterårsferien, så det er den oplevelse vi følger op på i juledagene, fortæller Lotte Kande fra VisitJammerbugten som sidder med i gruppen der står for at tilrettelægge julen i Blokhus og Hune området.

Salgshytterne er 2,30 x 3,00 meter og der vil blive lagt kræfter i at skabe et hyggeligt julemiljø omkring hytteområdet.

Har man egen salgsvogn er der også mulighed for at finde en god placering til denne.

Hytterne blev senest brugt i forbindelse med efterårsferien. Foto: Lars Bisgaard – Blokhus Avis / blokhus.dk

– For os er det vigtigt at byen oser af stemning og atmosfære.

Destination Blokhus bruger store resourcer på at markedsføre arrangementet i flere ugeaviser i hele nordjylland.

– Mange tror at Blokhus er lukket ned når sensommeren er ovre, men rigtig mange butikker holder åbent, -både på hverdage og i weekenderne, fortæller Destination Blokhus formand Preben jacobsen.

Julen er et af de tidspunkter som man arbejder målrettet på at få flere folk til området.

– Der er stille og roligt og højt til loftet i Blokhus og Hune, så der er gode muligheder for at få stresset af midt i al juletravlheden.

Har man lyst til at booke en julehytte eller har man spørgsmål vedr. arrangementet kan man kontakte Lotte Kande fra VisitJammerbugten på tlf. 72 57 89 70 eller denne email: TRYK HER


 

 

Læs om fantastiske oplevelser og events