Håndbold, Jyllandsserien herrer
Aalborg HK – Aabybro HK: 28-28 (15-13)
Det blev til en lidt dramatisk afslutning på kampen, da Aalborg HK lørdag tog imod Aabybro HK.
Hjemmeholdet fik bragt sig foran 28-27 med 35 sekunder igen på et mål, hvor Aabybro-lejren mener, der var overtrådt.
Men gæsterne fik udlignet efter en god kombination mellem Casper Nesager og Peter Pedersen, hvor sidstnævnte scorede på et hopskud 10 sekunder før tid.
Aalborg HK forsøgte at sætte et hurtigt angreb i gang, men Aabybro HK pressede højt, og det blev til en smule tumult, indtil sekunderne tikkede ud.
Gang i angrebet
– Uafgjort var et rimeligt resultat efter en tæt kamp, som hele tiden bølgede frem og tilbage, siger Erik Borup, træner for Aabybro HK.
– Det vigtigste for os var, at vi kom tilbage på sporet efter sidste weekends nederlag og, at vi igen fik i gang i angrebsspillet og fik scoret mange mål, siger Erik Borup på baggrund af nederlaget på 15-22 i den foregående kamp mod IK 1919.
Aabybro HK manglede både Nicolai Holland og Emil Bach, som begge plejer at få asser af minutter på banen.
Spillere tilbage
Til gengæld var Erik Werner tilbage efter 14 dages skade og scorede 4 gange, ligesom den vigtige krumtap i forsvaret, Peter Zeuner, var på plads og udfyldte sin rolle flot.
Tilbage var også Kristian Jakobsen, som ud over 4 mål også stod for 8 assist.
– Det er meget vigtige spillere at have tilbage, og det betød også, at vi modsat kampen mod IK 1919 igen havde venstrehåndede spillere med, og det er meget vigtigt for vores flow i spillet, siger Erik Borup.
Aabybro HK spiller pokalkamp tirsdag aften ude mod serie 1-holdet Frem Suldrup, inden der er turneringskamp torsdag 18. november kl. 19.20, hvor netop Aalborg HK kommer på besøg i DGI Huset i Aabybro.
Målscorere for Aabybro HK:
- Casper Nesager 6
- Kristian Jakobsen 4
- Erik Werner 4
- Peter Pedersen 4
- Frederik Nielsen 3
- Martin Møller Kristensen 3
- Peter Zeuner 2
- Nikolaj Levin 1
- Sebastian Kersting 1