Tekst og Foto: Lotte Kande
-Det har været en fornøjelse at drive virksomhed i Hune, fortæller indehaver Janne Lisberg Fisker. – Men da muligheden for at etablere sig i Blokhus opstod, kunne jeg kun takke ja, smiler hun.
Janne er uddannet iværksætter og salgsassistent. Hun startede Aqua Dulce i 2004 i en garage i Vadum, som sidenhen er blevet til et fint værksted, showroom og lager. Selv designer hun størstedelen af de 2 årlige kollektioner, som nu kan ses fra de helt nye lokaler på Aalborgvej 11 i Blokhus.
– Jeg har efterhånden en meget stor kollektion hvor jeg selv tegner smykkerne i hånden, bestemmer overflade, materialevalg og farver, for derefter at samarbejde med partnere i udlandet for produktionen. Jeg ser også en mulighed i, at den nye butik i Blokhus kan blive Flagship-Store for mine produkter, der produceres og sælges i hele landet. –Min engrosvirksomhed er mit levebrød, ideen med en fysisk smykkebutik var tiltænkt som et fritidsprojekt, -men det har vist taget lidt om sig, siger Janne med et smil på læben.
Aqua Dulce slår dørene op på Aalborgvej 11 i Blokhus, lørdag d. 8. april kl 11. Hun glæder sig til at blive en del af byens spændende handelsliv og ser frem til det første ”ryk-ind” i påsken, hvor området for alvor åbner op. – Og jeg kan garantere at der vil være spændende åbningstilbud hele påsken, afslutter hun.



