Nyheder
imported

BlondeHuset trækker i nattøjet

Danmarks største lingeri-forretning er klar til jul.

Tekst: Martin Frandsen – Foto: Presse

Nattøj og afslappet hjemtøj som lounge wear er noget af det som BlondeHusets kunder altid går efter op til jul.

Inspiration til gaver

Og fra fredag 26. november til den efterfølgende søndag trække alle ansatte i den store lingeri-forretning i nattøjet for at være med til at give inspiration til julegaver eller lidt forkælelse til sig selv, fortæller indehaver Helle Svendsen.
Den hyggelige afslappede stemning falder godt ind i den julepyntede butik, hvor der i loungen bliver serveret lidt sødt og en kop kaffe, mens et modeltog futter rundt i butikkens vinduer.

Flot juleudstilling

Der er ikke skortet på detaljerne i det flotte landskab, der omgiver togturen, hvor blandt andet Løkken Strand og de kendte hvide badehuse er en del af scenariet, som er bygget af Modeljernbaneklubben på Øland.
– Som barn elskede jeg at stå og se toget køre i Sallings vinduer, så sådan et skal vi selvfølgelig også have.
– Man behøver ikke tage til storbyerne for at se flotte juleudstillinger, siger Helle Svendsen, der glæder sig til at byde indenfor til en præsentation af også nattøj og lounge wear.
 

Læs om fantastiske oplevelser og events