Nyheder
imported

Efterårs by Night i Hune og Blokhus 2015

Traditionen tro afvikler Hune og Blokhus Open By Night mandag d. 12. oktober i børnenes efterårsferie. Det betyder, at erhvervslivet er helt oppe på dupperne med spændende tiltag og gode tilbud

Hune-Blokhus:

Efterårs by Night i Hune og Blokhus

Traditionen tro afvikler Hune og Blokhus Open By Night mandag d. 12. oktober i børnenes efterårsferie. Det betyder, at erhvervslivet er helt oppe på dupperne med spændende tiltag og gode tilbud.

Tekst: Louise Kande – Foto: Presse

Hele området ville denne mandag syde af spændende aktiviteter hele dagen igennem, – butikkerne holder åbent helt til kl. 21.00, hvor der er masser af muligheder for, at gøre en ekstra god handel, ligesom Erhvervsforeningen Destination Blokhus har arrangeret alt fra pandekagehygge til sundhedsidræt og musikunderholdning.  

En ny spændende aktivitet vil være sundhedsidræt-eventen kl 11 på Torvet. Her deltager DGI Huset Aabybro i samarbejde med Erhvervsforeningen Destination Blokhus om at lave en hyggelig time for seniorer med fokus på det fysiske, psykiske og sociale. – Så kan seniorerne få smag på, hvad det vil sige at gøre det lettere at leve et aktivt liv og styrke sine daglige bevægelsesmønstre og måske efterfølgende tilmelde sig tilbuddet ”DGI Sundhedsidræt”, hvor foreninger i DGI Aabybro og Pandrup PGU nu er klar med optagelse på hold, forklarer Lise Christiansen Poulsen fra DHI huset Aabybro.

Der bliver også mulighed for at deltage i Den heldige Kartoffel- skattejagt for hele familien. Der er gemt 100 nummererede kartofler i naturen omkring Blokhus, som du kan forsøge at finde. Jagten stopper først, når alle kartofler er fundet. Der vil være 25 kartofler i Hune by, 25 ved Gateway-pladsen samt 50 i Blokhus By og på stranden. Alle kartofler er placeret udendørs, og kan findes hele døgnet. Hvis du er en heldig kartoffel og finder et eller flere nummererede kartofler kan disse ombyttes til en præmie hos Visitjammerbugten.

Der er desuden også Høstmarked på Torvet fra kl 11-15, hvor arrangørerne håber på at få et fyldt det store telt med stadeholdere, der vil vise og sælge færdige fødevarer og lokale råvarer.

For de mindste bliver der også mulighed for Pandekagehygge fra kl 17-21, hvor familier kan købe dej og lave pandekager over bålsted. Imens er der mulighed for at høre lokalt live-musik på Torvet.

Festlighederne afsluttes på stranden til et fantastisk fyrværkerishow, – specielt denne aktivitet trækker gerne flere tusinde på stranden – når himlen over det brusende Vesterhav funkler.

Se hele programmet for Efterårs by Night på side 34 og 35 i avisen. 

Læs om fantastiske oplevelser og events