Efteråret er på vej, og i Kirppu finder du alt, hvad der hører årstiden til. Et spændende loppesupermarked, hvor butikkerne løbende fyldes med lækre loppefund, unikke secondhand-sager og brugte skatte fra private hjem.
Det betyder, at du altid finder noget nyt, og intet er helt som sidst, du var på besøg. Nu skifter sæsonen og sommervarerne afløses af hylder fyldte med alt lige fra gummistøvler og regntøj til varme sweaters, brætspil og efterårsnips, der skaber hyggelige stemning i hjemmet.
Kirppu inviterer samtidig både store og små til at tage del i en række efterårsaktiviteter i alle butikkerne.
Sjove aktiviteter for børn
I uge 41 og 42 (6.-19. oktober) kan børnene deltage i to hyggelige konkurrencer.
Imens de voksne går på jagt efter spændende loppefund, så er der krea-leg for de yngste i familien. I farvehjørnet kan børnene farvelægge en Louie-tegning. Den kan afleveres ved kassen, og så er alle børn med i lodtrækningen om at vinde en Louie-bamse, som udtrækkes den 20. oktober 2025.
Men eventyret stopper ikke her. I efterårsferien er der også masser af sjov og leg, når børnene kan deltage i en skattejagt.
Loppen Louie har været på tur i skoven og fyldt kurven med flotte svampe. Ovenpå en lille velfortjent efterårslur opdager Louie, da han vågner, at alle svampene er forsvundet. Børnene skal derfor hjælpe den lille Louie med at finde fem svampe, som er gemt rundt i butikken. Bag på hver svamp gemmer der sig et bogstav, og finder de dem alle, kan der sammensættes et navn, som afslører svampetyven. Lykkedes det hele, kan der hentes en lille præmie ved kassen.
Efterårsdage i Kirppu
For hele familien er der også planlagt særlige arrangementer i forbindelse med efterårsferien. I den lokale Kirppu i Frederikshavn inviterer de til en efterårsdag mandag den 13. oktober, hvor der er lækre loppefund, konkurrencer og spændende aktiviteter for hele familien. Her kan du holde øje med Kirppu Frederikshavns Facebook for at få mere info om dagens program.
I Kirppu i Aalborg er der også inviteret til efterårsoplevelser. Tirsdag den 14. og torsdag den 16. oktober bydes der på underholdning, når en gøgler gæster butikken med ballondyr og spyr med ild.
Følg Kirppu Aalborg på Facebook for det fulde program.
Uanset om du leder efter praktiske ting til regnvejrsdage, efterårshygge til hjemmet eller bare en god grund til at tage familien med på tur, er Kirppu det oplagte sted at starte.
Efteråret begynder i Kirppu og her kan du komme og finde alt det, du ikke vidste, du manglede.
Åbent alle dage
I Nordjylland finder du Kirppu i Frederikshavn, Hjørring og Aalborg, hvor 300 stande fordelt på mere end 1000 m² bugner af tøj, møbler, interiør, køkkenting, elektronik og meget andet.
Forretningerne holder åbent alle ugens dage hele efteråret, så der er gode muligheder for at gå på loppejagt.
Butikkerne har også hyggelige loungeområder med kaffebar, så der er plads til både shopping og afslapning for hele familien.
Efterårstilbud på standleje
Gemmer du selv på en masse loppefund, så er der også gode muligheder for at sælge dine egne varer igennem Kirppu.
Fra den 15. september til den 15. oktober 2025 kører udvalgte butikker med særlige efterårstilbud:
For kun 299 kr.* kan du få 2 ugers standleje og fylde reolerne med spændende retro-varer.
* Tilbuddet gælder blandt andet i Kirppu Frederikshavn og Kirppu Hjørring.
Opsætning af stand skal ske senest 1. november 2025.
Der kan maksimalt bookes 4 x 2 uger. Normalpris: 400 kr.
Der trækkes 19 % i kommission. Forbehold for udsolgte stande og trykfejl.