Publikum i Skulpturparken Blokhus benyttede sig i starten af juni af muligheden for at kigge tre af de allerdygtigste træskulptører over skulderne, da de lod motorsavene arbejde, så spånerne stod om ørerne på dem.
-Det er gået rigtig godt, siger indehaver af Skulpturparken John Andersen til Blokhus Avis. Der har været stor interesse for at se, hvad skulptørerne formåede at udforme af kunstværker i løbet af de 3 dage omkring Grundlovsdag, hvor festivalen forløb.
-Gæsterne synes det er fascinerede, supplerer John Andersen.
Og det bevidner de smukke værker, hvor der er udført imponerende detaljer.
Danske Niels Ejnar Pedersen, der er med hvert år og Chris Wood fra Storbritannien samt Oliver Fogt fra Norge forvandlede de meterhøj og 200 år gamle egestammer til smukke bænke under temaet Danmarks Dyr.
Det blev i alt til 4 bænke, som sammen med de mange øvrige kunstværker fremover er udstillet i parken.
Nye oplevelser hvert år
– Her i Skulpturparken prøver vi altid at give gæsterne nye oplevelser, forklarer indehaver John Andersen om den 20.000 kvadratmeter store park. Der findes både masser af fiberskulpturer, øvrige træskulpturer og enorme sandskulpturer samt masser af stier, der er udsmykket smukt med farverige blomster og springvand. Samtidig kan børnene hygge sig med sjov og leg på legepladsen, og besøget kan afsluttes med besøg i orangeriet, caféen og kunstbutikken.
Temaerne for festivalerne skifter år efter år, og allerede i april startede de professionelle sandskulptører med at opføre kunstværker til dette års Sandskulptur Festival.
I år er temaet H.C. Andersens Eventyrer, og gæsterne kan opleve hvordan kunstnerne har fortolket den folkekære forfatters eventyr til facinerende sandskulpturer.
Det har gæsterne taget godt imod, siger John Andersen. Sæsonen går fint som planlagt. Han vurderer det til at blive et godt år. Dog skal der helst ikke være alt for perfekt vejr. Overskyet vejr er sandvejr for os, fastslår han.