Det sker

Flagermusture, kalkmine og rundvisninger

Thingbæk Kalkmine og Rebildcenteret i efterårsferien
Thingbæk kalkmine og rebildcenteret

I efterårsferien bydes der på spændende rundvisninger og interessante udstillinger for børn og voksne hos Rebildcenteret syd for Aalborg. Stedet er både et museum og hjemsted for Thingbæk Kalkminer.

-Kalkminen, der er åben for gæster, er 250 meter fra den ene ende til den anden, fortæller museumsformidler Anette Bruun Hansen.

I 1926 startede søn af billedhugger Anders Bundgaard, Christian Bundgaard, en egentlig kalkminedrift i Thingbæk.

Lige under overfladen har man gravet kalk, og gæsterne kan deltage i rundvisninger, hvor der fortælles om minedriften.

I kalkminen er der også udstilling af skulpturer udført af Anders Bundgaard og Carl Johan Bonnesen

rebild thingbæk kalkminer

Flagermusture

Når der bliver koldt udenfor søger omkring 600-900 flagermus ind i kalkminen for at gå i dvale. I efterårsferien er man måske heldig at se, de flyver ind for at sætte sig i sprækker og lommer i minen. Flagermusen er det eneste pattedyr, der formår at flyve aktivt, og på flagermusture, der henvender sig både til børn og voksne, formidles der om dyrenes færden, fakta og myter.

I nabobygningerne er der 700 m2 koldkrigsudstilling, hvor der også er guidede ture. Ture der henholdsvis henvender sig til voksne og børn (9-15 år). Rebildcenteret formidler også historien om koldkrigsbunkeren Regan Vest, som de er nabo til.  

Anette Bruun Hansen fortæller videre, at det er i området omkring Rebild og Rold Skov, at der findes de fleste og mest vandrige kilder i Nordeuropa.  I den forbindelse er det relevant at besøge den indendørs udstilling “Kilder til liv” – beliggende i “Kildetårnet”. Den fortæller om de geologiske forhold, der gør lokalområdet så rigt på kilder, om dyre og plantelivet i kilderne og om kildernes kulturhistorie.

14.-16. oktober kan børnene også hygge sig i græskarværkstedet, og 22. oktober opfører Dunkelfolket en mimeforestilling med musik, der formidler historien om snehvide.

Rebild Nationalpark

Lige op ad museet findes også Rebild Bakker og Rold Skov, og er man på tur i området i efterårsferien vil det være oplagt at nyde den enestående natur i Rebild Nationalpark. I Top Karens Hus, som er et lille traktørsted, der ligger ved hovedindgangen til Rebild Bakker, kan der nydes forfriskninger. På menukortet er der både kaffe og kage samt frokost- og aftenretter.

Læs om fantastiske oplevelser og events