Blokhus

Halberg & Friends bringer magien til Blokhus Torv

 | FOTO: Louise Reetz
Gratis koncert med ikoniske hits

Endnu engang er der lagt op til en stemningsfuld sommeraften under åben himmel på vel nok Danmarks måske smukkeste friluftsscene.

De gratis torsdagskoncerter, der er arrangeret af Erhvervsforeningen Destination Blokhus, er en fast tradition i Blokhus og den 24. juli er det den andensidste ud af i alt 5.

I sommerens løb har der været besøg fra Bellami & Lune Carlsen, Die Herren, KATO og nu Halberg & Friends. Torsdag den 31. juli lukker Sømændene ballet for denne sommer.

Jeg vil la´ lyset brænde

Torsdag den 24. juli indtager Halberg & Friends scenen på Blokhus Torv med en stribe af de største sange fra 80’erne og 90’erne. Poul Halberg er en af Danmarks mest markante sangskrivere og guitarister, kendt fra det legendariske band Sneakers og for ikoniske hits som ”Magi i luften” og ”Jeg vil la’ lyset brænde.” De seneste år har Halberg turneret landet rundt med sit eget band, Halberg & Friends, der med stor spilleglæde fremfører både Halbergs egne sange og klassikere, der inviterer til fællessang og gode minder.

Inden Halberg & Friends går på scenen, kan publikum glæde sig til festbandet Romhandleren, der efterhånden er blevet fast inventar ved sommerkoncerterne i Blokhus. Med et bredt repertoire af velkendte covernumre sørger Romhandleren hver gang for en festlig start på aftenen, hvor både sangstemmer og dansesko bliver luftet.

Fri entré og støttemærker

Der er fri entré til alle koncerterne, men publikum kan støtte musikken ved at købe et støttemærke til 50 kr., hvor hele beløbet går ubeskåret til at sikre, at musikken også spiller næste år. Derudover støtter man, når man handler i én af Erhvervsforeningens tre barer, hvor frivillige fra Team Blokhus står bag hanerne og sørger for kolde drikke. Sidste år viste publikum stor opbakning, og arrangørerne håber på samme flotte støtte i år, så traditionen med sprøde toner i sommerlandet kan fortsætte.

Lad hunden blive hjemme

Af hensyn til både hunde og mennesker opfordrer arrangørerne til, at hunde ikke medbringes til koncerterne, da lydniveauet kan være meget højt og folkemængden tæt.

Stor tak til samarbejdspartnere

Erhvervsforeningen Destination Blokhus retter en stor tak til det lokale erhvervsliv, Sparekassen Danmark Fonden Hvetbo, Feriepartner Oplevelsespulje, Sol og Strand Puljen, Unibrew, Blokhus Grundejerforening, Jammerbugt Kommune – samt det uundværlige frivilligkorps Team Blokhus, som igen i år skaber en festlig ramme omkring koncerterne.

Sommerens program

Musik i Sommerlandet fortsætter sommeren igennem på Blokhus Torv med følgende program:

  • 3. juli: Bellami & Lune Carlsen // Opvarmning: FesterKester
  • 10. juli: Die Herren // Opvarmning: Johnny The Blues
  • 17. juli: KATO // Opvarmning: MD Duo
  • 24. juli: Halberg & Friends // Opvarmning: Romhandleren
  • 31. juli: Sømændene // Opvarmning: Romhandleren

Læs om fantastiske oplevelser og events