Nyheder
imported

Ingstrup i offensiven

Landsbyråd klar med ny kampagne, der skal sætte fokus på tilflytning

Inden for det sidste halve år er seks børnefamilier flyttet til Ingstrup. Det vækker stor glæde hos borgerne i Ingstrup, som ligesom alle andre indbyggere i mindre byer kæmper med ”Udkantsdanmark-syndromet”.  

-Heldigvis har byen meget at tilbyde tilflytterne, idet der er et rigt foreningsliv, hvor man efter eget ønske kan vælge at dyrke diverse former for idræt, gå på jagt, lave mad, læse bøger, lave håndarbejde m.m., fortæller Malene Krogh, der er én af de frivillige kræfter i landsbyrådet. Derudover har Ingstrup en velfungerende friskole samt en efterskole, som begge giver liv og identitet til byen, og på erhvervssiden holder diverse håndværkere og Ingstrup Mejeri hjulene i gang.

Ny bosætningsvideo

En gruppe af byens borgere (red: det nyetablerede landsbyråd), har netop sat sig for at gøre omverdenen opmærksom på, hvor mange fantastiske ting Ingstrup har at byde på.  Med hjælp fra Jammerbugt Kommunes Kultur- og Landdistriksmidler samt donationer fra Ingstrup Efterskole, Ingstrup Trivselsskole og -børnehave, Ingstrup Sportsforening, Ingstrup Bogby samt Ingstrup Mejeri, har man nu fået lavet en bosætnings-video, som fortæller om alle de ovennævnte goder og selvfølgelig det unikke fællesskab og den smukke natur, man kan få glæde af, hvis man vælger at bosætte sig i Ingstrup. –Det er Blokhus medier, der har produceret vores nye film, der byder velkommen indenfor ved din, måske, nye nabo, tilføjer Malene. I forlængelse af ovenstående initiativ er også byens hjemmeside blevet moderniseret ligesom der er designet foldere til omdeling hos bl.a. områdets ejendomsmæglere.

Releaseparty blev en succes

Søndag d. 2. oktober afviklede byen ”åben landsby”, hvor byens borgere samt øvrige interesserede var inviteret til release-reception i Ingstrup Forsamlingshus. Ca. 150 af byens unge og ældre mødte frem. En af initiativtagerne til bosætningsprojektet, Ole Nørgaard, bød sammen med Diane Årestrup, næstformand for kultur-, fritid- og landdistriktsudvalget velkommen og fortalte dels om baggrunden for projektet og glæden ved, at han sammen med flere  nu føler sig rigtig klædt på til at fortælle omverdenen, at Ingstrup er et dejligt sted at bo og leve. Diane Årestrup roste især, at frivillige og ildsjæle har formået at få Ingstrup talt op, og at man fra kommunens side så store fordele i at støtte en sådan kampagne. Efterfølgende fik alle mulighed for at se den nye film samt det øvrige præsentationsmateriale. Ligeledes blev også en ny tradition stiftet, kåring af årets ildsjæl i Ingstrup. I år gik prisen til Poul Møller Larsen.

 

 

Læs om fantastiske oplevelser og events