Løkken

Løkkens nye huse i høj kurs

Strand og ferieby lokker
Løkken Sonne huse Klithuse 1

Salget af luksusfritidshuse går forrygende i Løkken.
Feriehusene ligger meget centralt med omkring 500 meter til restaurationer og forretninger i Løkken by og kun ca. 500 meter til en af landdelens bedste strande.

Og det er særdeles attraktivt. Faktisk så meget at projektejer Sonne Huse har svært ved at følge med efterspørgslen.

De første 15 er allerede solgt, og den seneste tid har firmaet haft travlt med at efterkomme den stigende efterspørgsel. Det fortæller boligrådgiver Mathias Nørholm Hansen og forklarer, at der er flere faktorer, der spiller en afgørende rolle i succesen.

Den store interesse skyldes dels den gode beliggenhed med kort afstand til naturen, byens aktiviteter og attraktive fritidsfaciliteter. Et nyt idrætscenter med svømmehal, fitnesscenter og padelbaner sammenholdt med den positive udvikling Løkken iøvrigt befinder sig i, gør området særligt tiltrækkende.

Potentielle købere kan også begynde at fornemme den luksuriøse oase, som det efterhånden har udviklet sig til i takt med at flere huse er indflytningsklare, og der samtidig bliver skabt noget udendørsmiljø med beplantning.

Løkken By Camping er tidligere solgt til investor Sonne Huse i Hjørring, ejet af Arne Sonnesen og Annette Sonnesen. Arealet, der hidtil blev anvendt til camping, er nu omdannet til en ferieby. Det samlede projekt er navngivet Klithusene. Feriebyen skal rumme 51 ferieboliger - henholdsvis 1 plans og 1,5 plans. Og salget er godt i gang. -Husene bygges løbende. De første 5-6 stykker er allerede solgt, og en del er reserveret, fortæller direktør Arne Sonnesen. Ferieboligerne koster fra 3 millioner og op til 3.700.000 afhængig af størrelse og beliggenhed, og de etableres på arealet beliggende på Søndergade 69 i Løkken.

Derudover fremhæver han også udsigten til bedre rentevilkår, som noget der har haft indflydelse på salget, og det faktum at kunne erhverve sig et helårshus med sommerhuslook, der lever op til de nyeste energikrav bl.a. med fjernvarme, er heller ikke uvæsentligt at sammenligne med set overfor alternativet om at erhverve sig et feriehus i stedet for.

-Prismæssigt er det en god pris på et helårshus, siger Mathias N. Hansen, og i og med at der ikke er bopælspligt i Løkken, så kan man reelt set bruge det som fritidshus, udleje det eller vælge at bosætte sig der permanent.

Det samlede projekt er navngivet Klithusene, og feriebyen rummer 51 ferieboliger – henholdsvis 1 plans og 1,5 plans. Ferieboligerne koster for 105 m2 i underkanten af 3.100.000 og op til 3.900.000 for de største på 143 m2.  De er beliggende på Søndergade 69 i Løkken, og der holdes åbent hus for interesserede lørdage 14. og 21. december samt 27. – 28. og 29. december kl. 12.00-15.00.

Læs om fantastiske oplevelser og events