Bolignyhed:
Nyt samarbejde om nytænkende og stilskabende fritidshus
Arkitekturen er moderne og stram i EBK´s nye fritidshus Fjordhuset. Men indenfor møder man en intim og hyggelig sommerhusatmosfære og en gennemtænkt indretning
Tekst: Lotte Kande – Foto: Presse
EBK’s nye ”Fjordhuset” er blevet til i samarbejde med Arkitekt MAA Karina Søgaard, partner i arkitektfirmaet Novaform, hvis hjerte banker for at skabe helt unikke sommerhuse.
– Jeg elsker at tegne sommerhuse for private, da det er her de forkæler sig selv og tør give udtryk for deres drømme, og hvem de er. F.eks. at kunne se stjernerne fra sin seng, udgang til terrassen fra alle rum – også fra badeværelset lige ud i udebruserens dusch – eller en huleagtig hyggekrog til børnebørnene tæt på stuen, så de kan være en del af det, der sker i stuen. Fjordhuset skal opfylde ikke blot én, men mange familiers individuelle drømme, fortæller Karina Søgaard
Fjordhuset består af fire grundlæggende hustyper fra 76 m2 til 119 m2 bebygget areal, derudover har alle hustyperne en eller flere overdækkede terrasser, der er et ”must” i et sommerhus, hvor livet ofte leves ude. Dertil et anneks med to værelser og bad, som er en efterspurgt løsning, når huset benyttes af flere generationer. Dertil findes en række moduler, der alle kan spejlvendes, hvilket giver nem tilpasning af huset til familien og grunden.
– Vi er meget glade for samarbejdet med Karina Søgaard. Et fritidshus er ikke bare et lille helårshus, men skal indeholde mere end det. Hendes ideer til arkitektur, indretning og materialer er inspirerende, siger Dorte Keinicke, Salgsdirektør i EBK HUSE A/S.