Nyheder
imported

Optimisme hos Fårup Sommerland trods våd og kold sommer

Den danske sommer viste sig ikke fra sin bedste side i 2017. Det er blandt andet gået ud over antallet af gæster i Fårup Sommerland, som er faldet med 7 % i forhold til sidste år. Det afholder dog ikke den nordjyske turistattraktion fra at se positivt på den kommende sæson.

Det drilske sommervejr har resulteret i sløve besøgstal for flere udendørs turistattraktioner i 2017. Det gælder også for Fårup Sommerland, der har oplevet et fald i antal gæster i forhold til sidste år.

Fremgang på turister og hotel

– Vores gæstetal afspejler, ikke overraskende, at Danmark har haft en af de koldeste somre i over 30 år og mange våde dage i august og september siger direktør for Fårup Sommerland, Per Dam. Det er især endagsturister, der har manglet i løbet af sæsonen. – Vi er rigtig glade for, at vi er gået frem på ferierende turister fra både ind- og udland, men faldet i endagsturister, der er de mest vejr- og vejrudsigtsfølsomme, er naturligvis en streg i regningen. Sommeren 2017 har dermed ikke kunnet undgå at påvirke vores gæstetal, fortæller Per Dam.

Der er dog også ting at glæde sig over, – Heldigvis havde vi en vellykket efterårsferie, hvor vi nåede op på 50.614 gæster i løbet af ugen, hvilket er en klar rekord ift. til tidligere år. Samtidig har vi i år oplevet fortsat vækst på Hotel Fårup både ift. feriegæster og konferencer. Endelig er vi rigtigt glade for, at vores andel af ”meget tilfredse” gæster er steget, forklarer Per Dam.

Golf Øen – nyhed til 2018

Fårup Sommerland har allerede øjnene rettet mod den kommende sæson, som byder på nye og spændende tiltag. – Én sommer med sløve besøgstal holder os ikke fra at se lyst på fremtiden. Vi vender stærkt tilbage med nye investeringer, der forhåbentligt vil lokke en masse gæster til parken i løbet af den kommende sæson – og så håber vi naturligvis på bedre sommervejr i 2018, lyder det fra Per Dam.

En splinterny adventure golfbane med 12 huller er blot en af de ting, Fårup Sommerlands gæster kan glæde sig til at opleve den kommende sæson. Banen er tilpasset både børn og voksne med forskellige hulstørrelser og får sin helt egen store ø i søen ved siden af trærutsjebanen Falken & Aquaparken.

Adventure-golfbanen bliver en sjov aktivitet for parkens gæster, og giver samtidig Hotel Fårups gæster mulighed for at spille uden for parkens åbningstider.

Højere vandtemperaturer i Aquaparken

2018 byder også på ændringer i Fårups Aquapark, som næste år slår dørene op allerede til pinse i midten af maj. – Vi oplever hver sæson stor interesse for Aquaparken fra vores gæster, og vi vil gerne sikre, at man altid kan holde varmen, uanset vejret. Derfor øger vi næste år temperaturen i vores store bølgebassin til 27 grader, siger Per Dam og fortsætter, – på den måde får vores gæster mere ud af deres besøg i Aquaparken og en af parkens største attraktioner får forlænget sin sæson. 

Det nye år kommer desuden til at byde på en masse spændende events i sommerlandet, som endnu ikke er offentliggjorte.

_______________________________________________

Om Fårup Sommerland:

Fårup Sommerland blev etableret i 1975 og kunne i 2015 fejre 40 års jubilæum. Forlystelsesparken er årligt besøgt af cirka 600.000 gæster, hvoraf 80 procent er danske. Fårup Sommerland har en gæstetilfredshed på hele 98 procent og har gennem årene vundet en lang række priser, blandt andet Europas 2. bedste forlystelsespark (Kirmes, 2015, 2016 og 2017), Verdens 3. bedste service (IAAPA, 2015), Danmarks bedste forlystelsespark (2014) samt Danmarks bedste sommerland (2014). Fårup Sommerlands vision er at være indbegrebet af enestående oplevelser for familier i hele Norden, og Fårups slogan er ”De største oplevelser er dem vi har sammen”.

 

Læs om fantastiske oplevelser og events