Nyheder
imported

Zombie Run blev det helt store tilløbsstykke

Ikke færre end 675 deltagere blev forfulgt af zombier ved Gateway.

Tekst: Martin Frandsen – Foto: Poul Nymark

Blandt det store alsidige udbud af oplevelser for gæster og turister i Destination Blokhus i efterårsferien var der torsdag aften den nye aktivitet, Zombie Run ved Gatewayen, og det blev mildt sagt en kæmpe succes med ikke færre end 675 deltagere.

Ægte oplevelse
Og de fik en ægte (u)hyggelig oplevelse.
Hver deltager fik tre plastikstrimler, som repræsenterede tre liv, og på den 2,5 kilometer lang familierute blev de så overrasket og jagtet af zombier.
Det var medlemmer af PGU Runners, som gik op i rollerne med liv og sjæl – hvis en zombie kan det.
– De havde virkelig gjort noget ud af det med kostumer og ansigtsmaling og levede sig for alvor ind i rollerne, siger eventkoordinator Jannie Ratke om det gode samarbejde med PGU Runners.

Gør det igen
Hun er glad og overrasket over den store interesse.
– Det er langt over vores forventninger, og vi har kun fået positive tilbagemeldinger og rigtig mange opfordringer om at gentage det til næste år, siger Jannie Ratke.
Onsdag aften var der cirka 200 tilmeldinger til Zombie Run, mens de restende 475 tilmeldinger kom i løbet af det efterfølgende døgn.
– Folk ville nok lige se vejret an, og det var jo godt. Selv om det blæste, så var der læ i skoven, siger Jannie Ratke.

Læs om fantastiske oplevelser og events