Svinklovene ved Svinkløv
Svinklovene er navnet på en del af det dramatiske landskab ved Svinkløv Klitplantage, et 700 hektar stort statsejet område med offentlig adgang. Fra Svinklovene får du en storslået udsigt over Jammerbugten og det historiske Svinkløv Badehotel. Her er der højt til himlen, du får frisk luft i kinderne kan sætte kryds ved et internationalt bevaringsværdig område – et EU habitatområde.
Fosdalen
Fosdalen skærer sig ned i Danmarks længste indlandsklit, Lien. Fosdalen er kildevæld og fantastiske udsigter og stedet er en del af Danmarks Naturkanon. Fra udsigtspunktet længst ude på kanten har du en skøn udsigt over Vesterhavet.
Søen ved Hune Kirke
Stående på kirkegården ved Hune Kirke, har man et frit udsyn til Blokhus Klitplantage mod nord, og søen ved Hune Kirke mod syd. Selve området er en naturperle i sig selv, men værd at nævne er også bænken, der er placeret lige op ad sti 100, og hvorfra man kan nyde en flot udsigt. Stedet var tidligere grusgrav, men nu indgår hele området i et plejesystem, så det igen får klitlandskabets karakter.
Kettrup Bjerge ved Grønhøj
Kettrup Bjerge er på grund af sin natur og bakkede landskab et populært vandreområde. Fra den højeste bakke, Ørnbjerg, der med sine 43 meter hæver sig over resten af landskabet, kan man få en flot udsigt ud over hele området. I klart vejr kan I se helt til Hanstholm mod syd og Rubjerg Knude mod nord. På Ørnbjerg finder du desuden et kystbefæstningsanlæg med 23 bunkers og kanonstillinger – et levn fra 2. Verdenskrig. Sti100 løber også forbi Kettrup Bjerge.
Med hund i naturen
Den nordlige del af Blokhus Klitplantage, i Kirkesande nord for Aalborgvej, er kuperet hundeskov, hvor løse firbenede er velkomne til at spæne omkring. Midt i Kirkesande på turens østlige forløb er et fantastisk udsigtspunkt med bænk i egekrattet på klittoppen, hvorfra havet skimtes over feriehusene langs kysten.



