Blokhus:
Birthe Kalstrup udstiller sine malerier i Blokhus Centeret. Det kunstneriske udtryk og kendetegn er dyr- og menneskelignende figurer i stærke farver
Tekst & foto: Louise Kande
Det er en nødvendighed for Birthe Kalstrup at male, og hun elsker det. Hun starter på alle sine billeder med at udfolde sin farveglæde, og uden at vide hvad det færdige resultat skal ende med.
-Jeg elsker at male med akryl på lærred i stærke farver, og det er spændende at se udviklingen af maleriet, for ud af de afsatte farver på lærredet dukker figurerne og væsnerne op af sig selv, og jeg prøver derefter at levendegøre dem med ansigter.
Birthe er uddannet på Aalborg Kunstskole, og har løbende videreuddannet sig gennem forskellige kurser. Senest har hun modtaget undervisning af den anderkendte kunstner – Trine Panum i Bagsværd.
Udstillingen kan ses hele året i Blokhus Centeret i henhold til butik Kalstrups åbningstider.