Tirsdag 26. oktober begynder det første hold Jump4fun, som er et motionstilbud til børn og unge i alderen 6 til 16 år, der ikke er vant til at bevæge sig og motionere, men som gerne vil i gang og have det sjovt sammen med andre.
Kammeratskab
Hos Jump4fun er der nemlig fokus på glæden ved at bevæge sig, men i høj grad også på at have et godt kammeratskab og være en del af gode fællesskaber.
Det handler om, at det skal være sjovt at få sved på panden og ikke om at være bedst, hurtigst eller stærkest. Man skal have det sjovt i et trygt fællesskab.
Det er i samarbejde med DGI Nordjylland, at Jammerbugt Kommune tilbyder Jump4fun.
Første hold starter op i Skovsgaard/Brovst KFUM IF på tirsdag 26. oktober i pigernes gymnastiksal på Brovst Skole kl. 16.30-17.30 med Lone Brogaard Hansen og Pia Skifter Sørensen som instruktører.
Desuden vil også PGU Pandrup tilbyde Jump4fun.
Fritidspas
Det koster et kontingent på ca. 300-400 kr. at gå til Jump4fun i én sæson, men forældre har mulighed for at søge om kontingentstøtte på op til 1.200 kroner per barn årligt fra Fritidspas i Jammerbugt Kommune.
Information og vejledning om Fritidspas kan findes på kommunens hjemmeside:
https://www.jammerbugt.dk/borger/fritidspas.
Landsdækkende koncept
Jump4fun er et landsdækkende koncept, der i 2020 var tilgængeligt i 16 kommuner.
DGI har gennemført en landsdækkende evaluering af konceptet i 2020, der overordnet viser:
- At 89 procent oplever at have forbedret sin bevægelsesglæde
- At 78 procent oplever at have forbedret sin styrke
- At 89 procent oplever at have forbedret sin kondition
- At 77 procent går til Jump4fun, fordi det er sjovt
- At 79 procent er blevet mere aktiv og har fået nye venner
- At flere piger end drenge går til Jump4fun
- At flest i aldersgruppen 10-11 år går til Jump4fun
- At 80 procent har gået til anden sport tidligere
- At 50 procent også går til anden sport samtidig