Nyheder
imported

Pandrup Hestevæddeløb 2015: Spændende nye tiltag

Pandrup Borgerforening inviterer til Hestevæddeløb søndag d. 2. august, hvor programmet bl.a. indeholder 88 heste til start, masser af børneaktiviteter og nyt totalisatorsystem

Pandrup Hestevæddeløb 2015:

Nye tiltag til årets hestevæddeløb

Pandrup Borgerforening inviterer til Hestevæddeløb søndag d. 2. august, hvor programmet bl.a. indeholder 88 heste til start, masser af børneaktiviteter og nyt totalisatorsystem

Tekst: Louise Kande – Foto: Presse

Det bliver en spændende eftermiddag med fest, farver og fart over feltet. Et nyt samarbejde mellem Asaa Borgerforening og Pandrup Borgerforenings nystiftede ”Trav & Galop Sekretariat” har i år skaffet 88 heste til start med i alt 124 starter, hvilket betyder, at der afvikles et flot 14 løbs stort program: Seks travløb, et montéløb for travere, et galopløb for rideheste, to galopløb for tunge hesteracer (Islændere, Fjordheste, Oldenborgere m.fl.) to ponygalopløb, et ponytravløb og endelig et ponymontéløb, der starter dagen som værende første løb.

Desuden benyttes der i år et EDB-baseret totalisatorsystem, som er indkøbt i fællesskab med Asaa Borgerforening. – Vi håber publikum igen vil tage godt i mod denne nyskabelse – bær over med os, hvis vi stadig har lidt startvanskeligheder med systemet, fortæller Per Nøhr, væddeløbssekretariatet Pandrup 2015. Det nye totalisatorsystem betyder, at der nu er muligt at spille alle typer af spil ved alle boderne, ligesom udbetaling af gevinster også foregår fra alle boder.

Indehaver af Kunnerup Hesteartikler,  Annamarie Sørensen, er i år trådt til og har hjulpet med planlægningen forud for dette års hestevæddeløb. Hun har bl.a. sørget for, at det bliver en festdag for hele familien med nye tiltag så som hoppeborg, rodeotyr, ponyridning, bagagerumssalg, udstilling af amerikanerbiler, hesteopvisninger ved forskellige hesteracer og har inviteret Nordsøen Oceanarium til væddeløbet med deres roadshow. Det betyder, at ”Akvariebilen” medbringer rørebassin med krabber og/eller søstjerner, en ”gæt-en-fisk” konkurrence samt lille rav-jagt. Og så har de selvfølgelig deres maskot ”Klumpe” med.

– Kl. 12.45 åbner Borgmester Mogens Gade løbene – og kl. 13.00 går starten på første væddeløb – og er vi forventer at afvikle 14. Sidste løb bliver ikke senere end kl. 17.30. Vi er stolte over stadig at kunne holde liv i denne årelange tradition – i år bliver der givet FULD GAS, så store som små kan få en fornøjelse eftermiddag – med spænding, høj fart og morskab i godt selskab på markedspladsen i Pandrup, afslutter Per Nøhr. 

Læs om fantastiske oplevelser og events